Dach to oczywiste miejsce montażu paneli PV. Nie zawsze jednak instalacja systemu na tej powierzchni jest wykonalna. Problemem bywa nadwyrężona konstrukcja dachu, mały obszar, nieodpowiedni kąt nachylenia czy wysokie drzewa, które go nadmiernie zacieniają. W takich wypadkach lepszym rozwiązaniem jest wybór konstrukcji fotowoltaicznych naziemnych.
Co wyróżnia naziemne systemy konstrukcji fotowoltaicznych?
Panele PV mocowane na konstrukcjach wolnostojących pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dają możliwość łatwiejszego dostępu do instalacji. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują niezagospodarowanym gruntem.
Olbrzymią zaletą konstrukcji fotowoltaicznych wolnostojących jest łatwa konserwacja i, co się z tym wiąże, niższe koszty serwisowania. Brak konieczności wchodzenia na dach sprawia, że nie trzeba w tej kwestii korzystać z usług specjalistycznej firmy – panele można czyścić samodzielnie, z zastosowaniem odpowiednich środków.
Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące są mocowane poprzez wbijanie lub wkręcanie do gruntu na odpowiednią głębokość. Ze względu na wysokie narażenie na uszkodzenia (wywołane przede wszystkim silnym wiatrem), musi je wyróżniać szczególna trwałość i stabilność. Z tego powodu tego typu systemy są zazwyczaj droższe niż stelaże dachowe.
Wymagają też większej liczby elementów konstrukcyjnych. Sam montaż jest z kolei zdecydowanie bezpieczniejszy. Na konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące najczęściej decydują się firmy posiadające wolne grunty albo inwestorzy, którzy chcą zbudować farmę fotowoltaiczną.
Dlaczego warto zainwestować w konstrukcje naziemne od AS Energy?
Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad inwestycją w tego typu instalację, często mają wątpliwości, czy podłoże jest odpowiednie. Nie należy się tego obawiać. Nie ma znaczenia, czy jest to skała, glina czy miękki grunt. Konstrukcje oferowane przez AS Energy są przeznaczone dla wszystkich rodzajów gleb - dzięki najnowocześniejszym systemom kotwiczącym są stabilnie i bezpiecznie montowane nawet na najbardziej wymagających podłożach.
Panele naziemne montowane są podobnie jak na dachach, wymagają jednak innej konstrukcji. AS Energy w ofercie posiada zarówno systemy jednopodporowe w układzie pionowym, jak i dwupodporowe w układzie poziomym. Konstrukcja jednopodporowa przeznaczona jest dla dwóch paneli, a dwupodporowa – dla czterech. Warto pamiętać, że jeśli konstrukcja nie wymaga stałego fundamentu, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę.
źródło i zdjęcie: AS Energy