PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Zmiany rozliczeń w fotowoltaice. Jak oceniają je Polacy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-03-09

Szykują się rewolucyjne zmiany rozliczeń prosumentów fotowoltaiki. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, już w przyszłym roku może zostać zlikwidowany system opustów i wprowadzony model sprzedażowy bez zapowiadanego wcześniej net-meteringu 1:1. Nowy system rozliczeń wpłynie szczególnie na osoby planujące inwestycję w fotowoltaikę.

Już kilka miesięcy temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało likwidację opustów i wprowadzenie systemu rozliczeń w postaci net-billingu, czyli sprzedaży energii po cenie opartej o wartości jednostki energii ustalonej według ceny giełdowej godzinowej.

Ten model miał zostać wdrożony wraz z początkiem 2024 roku, natomiast od 2022 roku planowano zastosowanie net-meteringu – systemu opustów 1:1 (w miejsce obecnie obowiązujących wartości 1:0,7 i 1:0,8). Dzisiaj pojawiają się informacje o rezygnacji z wcielenia tego ostatniego modelu w życie.

Nowy system rozliczeń fotowoltaiki

Odejście od net-meteringu zapowiedział niedawno Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE, w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna. Jak tłumaczy, zmiany są konieczne, ponieważ już teraz zdarza się, że automatyka systemowa wyłącza instalacje z powodu problemów sieciowych.

W przesłanym tydzień później komentarzu wyjaśnia, że nie oznacza to wycofania się z okresu przejściowego. Dodatkowo nadal ma zostać utrzymana zasada, że wszyscy, którzy są dziś w systemie opustowym, pozostaną w nim przez 15 lat od przyłączenia do sieci.

Zmiany wynikają również z konieczności dostosowania się do unijnych dyrektyw: rynkowej (która upoważnia prosumentów do sprzedaży energii oraz oddzielnego rozliczania energii pobranej i wprowadzonej do sieci) i odnawialnych źródeł energii RED II (wymagającej, by prosumenci otrzymywali wynagrodzenie za samodzielnie wytworzoną energię).

Polacy negatywnie oceniają proponowane zmiany

Aż 73 proc. mieszkańców budynków jednorodzinnych nie zgadza się na planowane zmiany systemu rozliczeń dla prosumentów. Oczekują od rządu utrzymania w obecnym kształcie zarówno systemu dotacyjnego, jak i modelu rozliczania energii wyprodukowanej w domowych instalacjach.

Prawie tyle samo badanych (74 proc.) uważa, że wsparcie rozwoju indywidualnych instalacji fotowoltaicznych to słuszne rozwiązanie. Reakcje opinii publicznej na propozycję zmiany obecnie obowiązujących przepisów dotyczących instalacji fotowoltaicznych zbadał Kantar Public na zlecenie Instytutu Ekonomii Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.

- Badania pracowni Kantar pokazują, że prawie 60 proc. właścicieli budynków jednorodzinnych planuje w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę. Proponowane zmiany rozliczeń mogą zniechęcić ich do budowy przydomowej minielektrowni solarnej, a tym samym wyhamują rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Działając w Stowarzyszeniu Branży Fotowoltaicznej Polska PV na rzecz promocji tego sektora OZE, zależy nam na utrzymaniu korzystnego dla prosumentów systemu opustów. Wielu Polaków traktuje montaż systemu PV jako gwarancję stabilności finansowej. Rosnąca liczba instalacji przekłada się z kolei na poprawę stanu środowiska naturalnego - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

źródło i zdjęcie: AS Energy

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum