Montaż i uszczelnianie z piankami weber PPU-1
Pianka montażowa jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów pomocniczych na budowie. Wypełnia i zabezpiecza wszelkie pęknięcia, drobne rozwarstwienia i szczeliny. Świetnie sprawdza się jako izolacja dachów i otworów, w których osadza się okna, parapety i drzwi.
Wtłoczona hermetycznie substancja po wyciśnięciu rozpręża się i twardnieje na skutek reakcji z wilgocią z powietrza. Dzięki temu, że pianka bardzo się pieni, szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń, eliminuje mostki termiczne i zapobiega uciekaniu ciepła przez ściany.
Nowe pianki montażowe marki Weber są do wyboru w dwóch wariantach: niskoprężna pianka weber PPU-1 lub pianka weber PPU-1 65 o obniżonej prężności. Niskoprężna weber PPU-1 nadaje się do montażu okien, parapetów lub drzwi, ponieważ nie wywiera nadmiernego nacisku na profile i zapobiega wypaczeniu ram.
Z kolei weber PPU-1 65 jest pianką o podwyższonej wydajności, daje aż 65 litrów piany z opakowania o pojemności 830 ml, sprawdzi się przy izolowaniu większych szczelin i dużych powierzchni. Nowe pianki poliuretanowe weber PPU-1 doskonale współpracują z najczęściej stosowanymi materiałami budowlanymi. Pianki weber PPU-1 nakłada się przy pomocy pistoletu.
Pianę należy aplikować od dołu do góry szczeliny, którą wypełnia się do 60% głębokości. Szczeliny szersze niż 4 cm (w przypadku stosowania wydajnej piany weber PPU-1 65) lub 5 cm (dla niskoprężnej weber PPU-1) należy wypełniać warstwami, a każdą warstwę po nałożeniu należy zwilżyć wodą - tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.
Po dwóch godzinach od aplikacji, pianki Weber można potrzeb przycinać i obrabiać, zaś pełne utwardzenie zyskują po 24 godzinach. Wówczas należy zabezpieczyć warstwy piany przed działaniem promieniowania UV przy użyciu mas silikonowych, tynków czy farb elewacyjnych.
Klejenie styropianu z weber-PPU 2
Ofertę poliuretanowych niezbędników do montażu systemów ociepleń uzupełnia klej weber PPU-2. Nadaje się do montażu płyt ociepleniowych ze styropianu, zarówno białego, jak i grafitowego oraz do mocowania płyt XPS i EPS przy ocieplaniu fundamentów, przyziemnych części budynków i piwnic.
Ma doskonałą przyczepność do styropianu, betonu, cegły, tynków oraz do podłoży bitumicznych, a także drewna i metali.Użycie pianki zamiast tradycyjnej zaprawy klejowej, skraca czas prac elewacyjnych.
Po dwóch godzinach płyty przyklejone przy użyciu weber PPU-2 można szlifować i kołkować. Pełne utwardzenie ocieplenia następuje po 24 godzinach. W praktyce oznacza to, że używając kleju weber PPU-2 ekipa budowlana może w jeden dzień przykleić materiał izolacyjny, zainstalować kołki, położyć i zaszpachlować siatkę - mówi Krzysztof Siemak.
Weber PPU-2 pozwala kleić płyty w niskich temperaturach (już od -5°C) i podczas upałów (do +30°C). Z jednego opakowania weber PPU-2 można wycisnąć do 45 litrów pianki.
Czystość i wygoda
Uzupełnienie oferty pianek weber stanowi czyścik weber PU cleaner, który pozwoli oczyścić pistolet aplikacyjny i usunąć świeże zabrudzenia z pian i klejów poliuretanowych.
Po utwardzeniu pianek ich ewentualne pozostałości należy usuwać mechanicznie.
źródło i zdjęcia: Weber