Wykorzystywane do nawiewno-wywiewnych systemów wentylacji w różnych pomieszczeniach komercyjnych czy przemysłowych ze zwiększonymi wymaganiami w stosunku do poziomu hałasu (biblioteki, sale konferencyjne, szkoły, przedszkola etc.).
Konstrukcja
Obudowa zewnętrzna wykonana jest ze stali z powłoką polimerową. Dzięki stożkowatym kształtom wirnika łopatkowego ze specjalistycznymi łopatkami, prędkość kołowa strumienia powietrza zwiększa się, gwarantując wyższe ciśnienie oraz wydajność w porównaniu ze zwyczajnymi wentylatorami osiowymi. Specjalnie zaprojektowany wirnik łopatkowy oraz kierownica prostująca na wyjściu obudowy wentylatora rozprowadzają strumień powietrza w taki sposób, że zapewnione jest optymalne zestawienie parametrów – wysoka wydajność oraz zwiększone ciśnienie przy niskim poziomie hałasu. Obudowa wentylatora jest wyposażona w zewnętrzną hermetyczną skrzynię zaciskową do podłączenia zasilania elektrycznego.
Silnik
W wentylatorach są zastosowane bardzo wydajne silniki prądu stałego z technologią EC. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, uzyskać wysoką efektywność i zapewnia optymalne sterowanie w całej skali prędkości obrotowej. Niewątpliwą zaletą silnika elektroniczno-komutacyjnego jest wysoki współczynnik sprawności (osiąga 90%). Silniki są zaopatrzone w łożyska kulkowe w celu zapewnienia dłuższego okresu eksploatacji (40 000 godzin).
Regulacja prędkości
Sterowanie wentylatorem odbywa się za pomocą zewnętrznego sygnału sterującego 0-10 V (regulowanie wydajności może być uzależnione od sygnału z czujników temperatury, ciśnienia, zapylenia i innych parametrów). Maksymalna prędkość obrotów nie zależy od częstotliwości prądu elektrycznego w sieci (możliwa jest praca jak sieci z częstotliwością prądu 50 Hz, jak i 60 Hz). Wentylatory można podłączyć do integralnej sieci sterowania wentylacją w budynku, co pozwala z wysoką dokładnością sterować pracą podłączonych do sieci wentylatorów.
Montaż
Wentylatory mogą być instalowane na początku, w środku lub na końcu systemów przewodów wentylacyjnych. Możliwy jest montaż pod dowolnym kątem względem osi wentylatora. W jednym systemie możliwe jest zainstalowanie pary wentylatorów równolegle (w celu zwiększenia wydajności) lub szeregowo (w celu zwiększenia ciśnienia pracy). Obudowa wentylatora posiada wspornik mocujący do montażu podłogowego, ściennego lub sufitowego.
źródło i zdjęcia: VENTS GROUP Sp. z o.o.