Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kuchnia na poddaszu - niezbędne elementy

Skosy na poddaszu stanowią pewne wyzwanie aranżacyjne, zaś kuchnia to pomieszczenie, które remontuje się raz na wiele lat. Trzeba więc sięgnąć po rozwiązania, które są uniwersalne i ponadczasowe. Zagwarantuje to komfort i bezpieczeństwo podczas przygotowywania codziennych posiłków.

Kuchnia na poddaszu - niezbędne elementy
Okpol Okna dachowe
www.okpol.pl
Okpol Okna dachowe
Dane kontaktowe:
77 404 66 60, 77 411 57 34
Topolowa 24, 49-318 Skarbmierz-Osiedle

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zagospodarować przestrzeń na poddaszu?
  • Jakie kolory powinny być w kuchni na poddaszu?
  • Jak zapewnić dostęp do światła na poddaszu?
  • Jak zapewnić wentylację w kuchni na poddaszu?

Zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu

Jeśli ścianka kolankowa jest wysokości około 75-85 cm to ustawienie mebli kuchennych nie będzie stanowiło problemu, gorzej jeśli skos sięga nieco niżej – wówczas meble „wypuszczone” w środek pomieszczenia, a odsunięte od ściany, zajmą więcej miejsca. Dla stolarza wykonującego meble na wymiar nie będzie to stanowiło problemu. Jednak przy planowaniu zakupu mebli sklepowych zwróć uwagę na każdy centymetr - może okazać się on kluczowy. Meble z popularnych sklepów, których obudowy szafek są w określonych rozmiarach można projektować w plannerach online. Wówczas wpisujemy konkretną liczbę centymetrów i układamy meble jak klocki w zwymiarowanej planszy. Można także skorzystać z pomocy w sklepie, na miejscu. Pamiętajmy o możliwie jak największej liczbie szafek stojących, w których będziesz przechowywać garnki, naczynia i sprzęt, a także o wygospodarowaniu sporego metrażu dla blatów roboczych, do przygotowywania posiłków. Szafki wiszące pod skosem nie znajdą zastosowania więc należy rozsądnie gospodarować miejscem.

Kolorystyka ścian kuchni na poddaszu

Zastanawiając się nad kolorem wnętrza patrz na nie globalnie – jako na całość. Możemy kierować się panującymi trendami, ale zawsze pamiętajmy, aby pomieszczenie nam się podobało. Kuchnia, w której będziemy przebywać codziennie nie musi być wyłącznie praktyczna. Powinna być także ładna i wprawiać domowników w dobre samopoczucie. Użyjmy jasnych kolorów ścian, różnorodnych faktur, dobierzmy najbardziej pasujące do kafelki. W związku z tym, że będzie znajdowała się ona na poddaszu, warto pamiętać o odpowiednim doborze oświetlenia. Ze względu na dosyć ciemną specyfikę wnętrza będzie ono wymagało także doświetlenia oknami połaciowymi.

Rodzina w kuchni na poddaszu
Kolory w kuchni na poddaszu powinny przede wszystkim podobać się jej użytkownikom fot. Okpol

Dostęp do naturalnego światła w kuchni na poddaszu

Naturalne światło w pomieszczeniu jest niezbędne dla zachowania nie tylko zdrowego wzroku. Wpływa ono na funkcjonowanie całego organizmu - każde pomieszczenie wymaga doświetlenia światłem naturalnym. Bezsprzecznie jest to najlepsza forma oświetlenia. W związku z czym przy aranżacji kuchni na poddaszu należy wybrać okna połaciowe. Owszem, można inwestować w drogie, zagraniczne marki, ale można też zaufać polskim producentom. Dla przykładu okna połaciowe marki OKPOL są dostępne na rynku od 30 lat. Różne ich warianty eksportowane są niemal na cały świat. Jakość okien jest sprawdzana i testowana przez laboratoria badawcze. Okna spełniają restrykcyjne normy.

Wentylacja kuchni na poddaszu

Do kuchni zwykle polecane są okna wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych wykonane z PVC, ale można także zastosować impregnowane okna drewniane. Ważne, aby w tak narażonym na parowanie i wilgoć pomieszczeniu była odpowiednia wentylacja. Okna zafundują dopływ świeżego powietrza najlepszej klasy, nawet gdy są zamknięte. Umożliwią to wmontowane w profil nawiewniki. Narzucane na producentów normy wciąż zmniejszają dopuszczalną przepuszczalność okien dachowych. Dziś okna z pakietem 3-szybowym są naprawdę ciepłe i bez najmniejszych obaw o utratę ciepła można, a nawet trzeba je montować na poddaszach. W kwestii wentylacji nie należy pomijać także kratek wentylacyjnych i pochłaniaczy. Co do tych pierwszych doradcą będzie kominiarz, który podpowie pod który pion wentylacyjny należy się „podpiąć”. Pochłaniacz, wyciąg kominowy czy okap należy zamontować bezpośrednio nad kuchenką – nad płytą elektryczną w wysokości co najmniej 40 – 50 cm, a nad gazową 70 cm.

źródło i zdjęcia: Okpol