Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Więcej światła i przestrzeni na poddaszu ze ścianką kolankową

Nieodłącznym elementem domów z poddaszem użytkowym jest ścianka kolankowa, na której osadza się okna kolankowe, doskonale doświetlające wnętrza, zwiększające możliwości aranżacyjne i w znaczący sposób wpływające korzystnie na estetykę budynku.

Więcej światła i przestrzeni na poddaszu ze ścianką kolankową
Okpol Okna dachowe
www.okpol.pl
Okpol Okna dachowe
Dane kontaktowe:
77 404 66 60, 77 411 57 34
Topolowa 24, 49-318 Skarbmierz-Osiedle

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaką rolę pełni ścianka kolankowa?

Ścianka kolankowa to rodzaj ściany nośnej, znajdującej się powyżej najwyższego stropu budynku. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążeń z dachu na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny. Jest nim zazwyczaj wieniec - rodzaj pierścienia wzmacniającego strop, znajdujący się w jego poziomie wzdłuż wszystkich ścian konstrukcyjnych i obwodu budynku.

Wysokość ścianki kolankowej zależy od przeznaczenia poddasza.

  • Na poddaszu nieużytkowym, przeznaczonym na cele gospodarcze, nie przekracza ona zwykle 70 cm.
  • Na poddaszu użytkowym wysokość ścianki kolankowej jest większa o 10-30 cm i wynosi zazwyczaj od 80 do 110 cm.

Chcąc zyskać dodatkowe miejsce na poddaszu, wielu inwestorów decyduje się na podniesienie ścianki kolankowej, sprawdzając wcześniej czy taka zmiana zgodna jest z warunkami zabudowy. Konsultowanie wszelkich zmian z architektem, pozwoli uniknąć samowoli budowlanej. Należy pamiętać również, że podwyższenie ściany kolankowej zmienia proporcje budynku.

Zbyt wysoka ściana kolankowa może wyłamać się pod ciężarem dachu. Podwyższenie ścianki, w której umieszczone zostaną okna kolankowe, zalecane jest w przypadku niskich i rozłożystych budynków, wszędzie tam, gdzie kąt nachylenia dachu jest dość duży.

Okna kolankowe - zastosowanie i montaż

Okna kolankowe stanowią dodatkowy element „przedłużający” okna dachowe, do których muszą być dopasowane. Szczelnie zespala się je za pomocą specjalnego kołnierza. Szeroki wybór materiałów i rozmiarów z których są wykonane, ułatwia wybór odpowiedniego produktu.

Okna kolankowe w zespoleniu z oknami połaciowymi.
Okna kolankowe zespolone z oknami połaciowymi

W przypadku wysokiej ścianki kolankowej szczególnie ważne jest odpowiednie doświetlenie wnętrza. Złe umiejscowienie okien lub ich niewłaściwa liczba, zaważy na doświetleniu pomieszczenia oraz wpłynie na swobodę spoglądania przez okna.

Okna kolankowe znajdują zastosowanie przy dachach z kątem nachylenia od 15 do 90 stopni. Montuje się je w zestawie z oknami połaciowymi i zespala specjalnym kołnierzem. Montaż okien kolankowych zawsze powinno się powierzać specjalistom, co pozwoli na zachowanie gwarancji producenta okien. Inwestor zyskuje także pewność,  że zostaną one prawidłowo osadzone  w ścianie kolankowej i połaci dachu.

źródło i zdjęcia: Okpol