PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Żelbetowe elementy prefabrykowane, które wpływają na izolacyjność termiczną i akustyczną przegrody budowlanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-11-12

Słowo prefabrykacja zaczyna coraz częściej pojawiać się w kręgach, co zrozumiałe, budowlańców, ale także w rozmowach przysłowiowych Kowalskich, czy w reklamach. Oczywiście pojęcie prefabrykacja jest bardzo obszerne pod względem zakresu jak i materiału, ale w każdym przypadku dotyczy tego samego - przyspieszenia procesu budowlanego przez wykonanie powtarzalnych elementów lub zespołu elementów poza obszarem budowy, których dodatkowym atutem jest wysoka jakość i precyzja wykonania.

Firma Schöck od lat opracowuje produkty z myślą o zastosowaniu ich w żelbetowych elementach prefabrykowanych, które jednocześnie spełniają podstawowe wymagania stawiane elementom produkowanym przez firmę Schöck czyli koncentracja na właściwościach izolacyjnych produktów - termicznych i akustycznych.

Nośne elementy Schöck Tronsole® na klatce schodowej

Firma Schöck od wielu lat produkuje w ramach linii produktowej Schöck Tronsole® nośne elementy Tronsole® typ F, które przeznaczone są do oddzielenia akustycznego biegów prefabrykowanych od spoczników - monolitycznych lub prefabrykowanych, i które dodatkowe zamykają cały zamek, zabezpieczając go przez dostaniem się w czasie budowy wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które mogłyby stworzyć mostki akustyczne.

W ostatnich miesiącach na rynku pojawił się nowy produkt - Tronsole® typ P, który pozwala na akustyczne oddzielenie spoczników od ścian. Dzięki trójdzielnej budowie Tronsole® typ P, spoczniki mogą być w łatwy sposób osadzane między wykonanymi już ścianami, a nośność spoczników zapewniona jest od razu po mechanicznym osadzeniu Tronsole® typ P w otworach montażowych pozostawionych w ścianach.

Łączniki Schöck Isokorb®

Budowa łączników termicznych Schöck Isokorb® przez prawie 60 lat ich produkcji była ustawicznie ulepszana by zapewnić jak najlepszą izolację termiczną, ale także by spełnić wymagania szybkiego i łatwego montażu na budowie.

Balkon prefabrykowany z łącznikami Schöck  Isokorb®. Fot. Klinika Betonu
Balkon prefabrykowany z łącznikami Schöck  Isokorb®. Fot. Klinika Betonu

Szczególnie istotne znaczenie ma to właśnie przy zastosowaniu łączników w balkonach prefabrykowanych, gdzie przede wszystkim oczekuje się bezkolizyjnego montażu prefabrykatów na budowie, ale także przy ich produkcji w zakładzie prefabrykacji, gdzie istotna jest prostota wbudowania łączników oraz sztywna i stabilna obudowa zapewniająca zachowanie kształtu w czasie betonowania elementów prefabrykowanych.

W budowie łączników Schöck Isokorb® ograniczono do minimum ilość elementów wystających poza korpus izolacyjny dzięki czemu montaż łączników w zakładzie prefabrykacji oraz gotowych elementów prefabrykowanych na placu budowy jest prosty i bezkolizyjny.

Balkony są w Polsce najczęściej prefabrykowanym elementem budowlanym, ale coraz częściej pojawiają się na budowach elementy prefabrykowane klatek schodowych - biegi i spoczniki. Prefabrykatom tym, w zależności od miejsca wbudowania i od przeznaczenia budynku, stawiane są wymagania akustyczne opisane w Warunkach Technicznych i w normiePN-B-02151-3:2015, co oznacza, że elementy montażowe przeznaczone do oparcia biegów na spocznikach, czy spoczników na ścianach klatek schodowych, oprócz odpowiedniej nośności muszą charakteryzować się odpowiednią izolacją akustyczną od dźwięków uderzeniowych.

Kotwy Schöck Isolink®

Mówiąc o produktach firmy Schöck przeznaczonych do elementów prefabrykowanych nie można zapomnieć o kotwach Isolink®, które mają zastosowanie przy wykonywaniu warstwowych ścian typu sandwich i podwójny filigran.

Ściana typu sandwich, w której zastosowano kotwy Schöck  Isolink®. Fot. Pekabex
Ściana typu sandwich, w której zastosowano kotwy Schöck Isolink®. Fot. Pekabex

Kotwy Isolink® oprócz bardzo dobrych parametrów termicznym, co jest bardzo istotne ze względu na penetrację izolacji termicznej ściany, charakteryzują się prostotą montażu, co przyspiesza pracę i zwiększa wydajność zakładu prefabrykacji.

źródło: Schöck

zdjęcia: Schöck, Klinika Betonu, Pekabex

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum