Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Farby, emalie, systemy dekoracyjne

Farba, która redukuje ilość aerozoli w powietrzu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-10-13

Klimat panujący we wnętrzach wpływa w istotny sposób na nasze zdrowie. Choć wiele osób zaskoczy ta informacja, to fakty mówią same za siebie - powietrze na ulicy może być czystsze od tego w naszym salonie! A jeśli uświadomimy sobie, jak wiele czasu spędzamy w budynkach, sytuacja robi się poważna. I choć nie wyeliminujemy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, to możemy zadbać o to, by powietrze w nich było czystsze, a co za tym idzie - zdrowsze.

Przebywając w budynkach jesteśmy narażeni m.in. na wdychanie kurzu i pyłków roślin. Do tego codzienne domowe czynności, takie jak pranie, gotowanie czy kąpiele, generują duże ilości wilgoci w postaci pary wodnej, tworząc nierzadko idealne warunki do rozwoju grzybów, w tym pleśni.

Jest coś jeszcze, o czym często zapominamy, mówiąc w kontekście jakości powietrza w pomieszczeniach - aerozole. Co to takiego, w jaki sposób nam zagrażają i jak się przed nimi ochronić? Już wyjaśniamy.

Czym są aerozole i jak długo utrzymują się w powietrzu?

Nazywamy nimi mieszaniny cząstek stałych lub ciekłych (cząstek zawieszonych), rozproszone w gazie lub mieszaninie gazów (np. powietrzu). Cząsteczki aerozolu osiągają rozmiar maksymalnie 20 mikrometrów i mogą być rozprowadzane w pomieszczeniu podczas mówienia czy oddychania, stanowiąc środek transmisji wirusów i innych szkodliwych substancji.

Jak długo aerozole utrzymują się w domowych wnętrzach? fot. Baumit
Jak długo aerozole utrzymują się w domowych wnętrzach? fot. Baumit

Najmniej zagrażają nam krople emitowane na skutek kaszlu czy kichania. Ich masa sprawia, że szybko opadają na podłoże. Przed zakażeniem zabezpiecza wówczas odpowiedni dystans. Bardziej problematyczne są natomiast mniejsze cząsteczki cieczy (kropelki osiągające maksymalny rozmiar 5 mikrometrów), które w naturalny sposób unoszą się w wydychanym powietrzu i pozostają w nim nawet przez 12 godzin.

Przenoszone tą drogą wirusy mogą przenikać do naszych dróg oddechowych i prowadzić do zakażenia. Dodajmy przy tym, że do większości infekcji dochodzi właśnie wewnątrz pomieszczeń.

Baumit IonitColor pogromca zanieczyszczeń

Aby uchronić się przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza w domu, warto zainwestować w zdrowy mikroklimat wnętrz, zwracając przy tym szczególną uwagę na materiały wykończeniowe, które mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Sięgając po odpowiednie rozwiązania, możemy stworzyć solidne fundamenty pod zdrową przestrzeń życiową. Na płyty gipsowo-kartonowe czy ściany betonowe warto zastosować system Baumit Ionit, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i reguluje wilgotność w pomieszczeniach.

Innowacyjna farba Baumit IonitColor aktywnie zwiększa ilość jonów w powietrzu, które działają na zanieczyszczenia jak naturalne magnesy. Im więcej jonów w powietrzu, tym więcej substancji szkodliwych może zostać związanych, by dzięki większemu ciężarowi opaść na podłogę. Co ważne - efekt jonizacji jest trwały i niesłabnący w czasie.

Działanie potwierdzone naukowo

Oczyszczające działanie Baumit IonitColor potwierdziły niezależne jednostki naukowo-badawcze, przeprowadzając szereg testów. Jedno z przeprowadzonych doświadczeń wykazało, że produkt firmy Baumit przyczynia się do znacznego ograniczenia pyłków i drobnego kurzu we wdychanym powietrzu - nawet o 90% w ciągu godziny. Sprawdzono również, jak przebiega redukcja cząsteczek wydychanych przez człowieka w trakcie konwersacji czy oddychania.

Oczyszczające działanie farby Baumit IonitColor
Oczyszczające działanie farby Baumit IonitColor

W pomieszczeniu, w którym ściany pomalowano farbą Baumit IonitColor zaobserwowano, że w ciągu 90 minut stężenie aerozoli zmniejszyło się aż o 60%, zwiększając znacznie czystość powietrza. W obu przypadkach bazę porównawczą stanowiło identyczne pomieszczenie, w którym użyto zwykłej farby ściennej, bez aktywnych składników.

W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko infekcji i możliwość oddychania w pomieszczeniach czystszym powietrzem, co docenią nie tylko alergicy, seniorzy czy dzieci, lecz każdy, kto chce oddychać pełną piersią!

Wilgotność w pomieszczeniach jest bardzo ważna

Najwyższe stężenia jonów można spotkać w przyrodzie - w lasach, w górach, w jaskiniach, nad morzem, a zwłaszcza w pobliżu wodospadów - to duża zasługa odpowiednio wysokiej wilgotności, jaka występuje w tych miejscach. Aby we wnętrzach stworzyć warunki najbardziej sprzyjające produkcji dobroczynnych jonów, warto zastosować farbę Baumit IonitColor w systemie z masami szpachlowymi Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino.

Zwiększają one liczbę cząsteczek wody w powietrzu, utrzymując ją na odpowiednim poziomie - mieszczącym się w przedziale 40-60%, który jest także najzdrowszy dla mieszkańców.

W związku z tym, że nawet 90 proc. czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, powinniśmy przywiązywać większą wagę do zdrowego stylu mieszkania. Wybierając odpowiednie technologie oraz materiały wykończeniowe możemy stworzyć przestrzeń, która będzie wspierała dobre samopoczucie i przełoży się na lepszą jakość naszego życia!

Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA nie pozostawiają wątpliwości – regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z najważniejszych warunków do spełnienia w kontekście zdrowego mieszkania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Baumit

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA