Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Baumit IonitColor - farba poprawiająca jakość powietrza

Lato się kończy, a to oznacza, że będziemy przebywać w zamkniętych pomieszczeniach coraz częściej. Za ciężkie i nieświeże powietrze odpowiada niskie stężenie naturalnych jonów. Istnieje jednak sposób, by sprawić, aby w domu oddychało się tak lekko, jak na łonie natury - pomalowanie ścian farbą Baumit IonitColor.

Baumit IonitColor - farba poprawiająca jakość powietrza
Baumit Systemy ociepleń, chemia budowlana
Baumit Systemy ociepleń, chemia budowlana
Dane kontaktowe:
71 358 25 00
Wyścigowa 56G, 53-012 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jaki sposób działa farba Baumit IonitColor?
  • Jak poprawić działanie farby Baumit IonitColor?
  • Czy wyraz z upływem czasu farba Baumit IonitColor działa gorzej?

Choć wiele osób wciąż temu nie dowierza, w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy nawet 90% naszego życia. Co więcej, policzono, że przebywając w nich, każdego dnia wdychamy ok. 11 500 litrów powietrza, niekoniecznie najlepszej jakości. Jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie? Każdy z pewnością zna odpowiedź na to pytanie – niekorzystny. O ile w wielu sytuacjach (np. w miejscu pracy) niewiele możemy z tym zrobić, o tyle w naszych domach wiele zależy od nas samych. Co zatem możemy uczynić, by stworzyć we wnętrzach przyjazny mikroklimat?

Mniej kurzu i aerozoli w domowych wnętrzach

Jedną z dróg jest zastosowanie farby do malowania ścian wewnętrznych - Baumit IonitColor, która w krótkim czasie zwiększa stężenie naturalnych jonów, oczyszczając powietrze z pyłków oraz drobnego kurzu i zapewniając uczcie świeżości porównywalne do tego, które towarzyszy nam, gdy przebywamy na łonie natury. Jej działanie potwierdziły uznane jednostki naukowo-badawcze.

Czm sa aerozole? Plansza. fot. Baumit

W jaki sposób działa farba Baumit IonitColor?

Wbrew pozorom sposób działania Baumit IonitColor nie jest tak skomplikowany jakby się mogło wydawać. Otóż powietrze posiada swoją naturalną wilgotność, dzięki czemu zawiera dużą ilość cząsteczek wody. Przy kontakcie z powierzchnią pomalowaną farbą cząsteczki wody (dzięki specjalnym składnikom zawartym w farbie) ulegają naładowaniu i przyjmują postać jonów, które działają na zanieczyszczenia jak naturalne magnesy. Im wyższe jest stężenie jonów, tym więcej pyłków i drobnego kurzu czy aerozoli ulega związaniu i opada na podłogę, a zanieczyszczenia te możemy łatwo usunąć podczas codziennego sprzątania. Powietrze w pomieszczeniu staje się świeższe i czystsze, co z kolei przekłada się na łatwiejsze oddychanie, lepszą odporność naszego organizmu oraz mniejsze ryzyko reakcji alergicznych czy infekcji wirusowych.

Redukcja pstężenia pyłków brzozy w pomieszczeniu dzięki farbie Baumit IonitColor
Redukcja stężenia pyłków brzozy w pomieszczeniu dzięki farbie Baumit IonitColor. fot. Baumit

Jak poprawić działanie farby Baumit IonitColor?

Farba Baumit IonitColor działa najkorzystniej, gdy ma zapewnioną odpowiednią wilgotność – to właśnie ona sprawia, że przy wodospadach stężenie naturalnych jonów w powietrzu jest najwyższe. Jednocześnie w pomieszczeniach nie może być ona zbyt wysoka, by nie szkodziła naszemu zdrowiu i nie stała się m.in. zaproszeniem dla grzybów – pleśni. Dlatego, by zapewnić we wnętrzach optymalne warunki do produkcji jonów i jednocześnie utrzymać ją „w ryzach”, warto zastosować farbę Baumit IonitColor w systemie z gładziami Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino – szczególnie, gdy stajemy przed wyzwaniem wykańczania ścian betonowych czy gipsowo-kartonowych lub remontem starych podłoży. Wyjątkowość tych mas szpachlowych polega na tym, że aktywnie regulują wilgotność w pomieszczeniach, utrzymując ją na zrównoważonym poziomie – pochłaniają nadmiar wilgoci i magazynują, po czym uwalniają w momencie, gdy w powietrzu zaczyna jej brakować.

Baumit IonitColor w salonie
Wysoka jakość powietrza jest ważna również w salonie, gdzie przyjmujemy gości fot. Baumit

Dostępne kolory oraz efekt użycia farby Baumit IonitColor

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach to jednak nie wszystko, co oferuje farba Baumit IonitColor. Dzięki temu, że występuje w 66 kolorach możemy zadbać o komfort mieszkania również w sferze wizualnej – bez względu na to, w jakim stylu planujemy urządzić nasze wnętrze.

Zwykle stężenie jonów w pomieszczeniach nie przekracza 250 cm3. Z punktu widzenia jakości powietrza liczba ta powinna być cztery razy większa. System Baumit Ionit pozwala zwiększyć ilość jonów we wnętrzach do 2000-4000 na cm3, co oznacza poziom porównywalny do tego, jaki występuje w górach! Co ważne, zastosowanie farby Baumit IonitColor zapewnia niesłabnący w czasie efekt jonizacji powietrza.

źródło i zdjęcia: Baumit