Jakie są wady i zalety glazury w łazience?
Niezaprzeczalnym plusem glazury jest jest stosunkowo łatwe czyszczenie oraz pełna możliwość imitowania praktycznie każdego materiału. Bez problemu możemy znaleźć takie, które będą przypominać drewniane deski. Po podłączeniu ogrzewania takie "sztuczne drewno" będzie nie do odróżnienia od prawdziwego.
Wadą płytek ceramicznych może być to, że są delikatne. Może przetrwać długie lata, ale wystarczy, by flakon perfum bądź inny ciężki przedmiot niefortunnie upadnie, a na podłodze robi się rysą albo nawet pęknięcie.
Wieszanie bez użycia wiertaki
Na kafelkach trudno jest coś powiesić, natomiast wiercenie otworów pod zawieszenie szafki zostawia trwały ślad.
Jednak dzięki Tiger Fix można łatwiej wieszać na glazurze haczyki bez konieczności wiercenia, dostępne są także haki zaczepiane o front szafki czy framugę drzwi, zatem możliwości jest naprawdę wiele.
To szczególnie praktyczne w mieszkaniach wynajmowanych, gdzie montaż nowych półek wymaga zgody właściciela.
Sposób na marznące stopy
Aby wyeliminować ciągnący od podłogi chłód, lepiej dobrać do domu odpowiednie dywaniki łazienkowe. Nawet w dużej łazience stoimy głównie w kilku miejscach i to właśnie tam powinny znaleźć się takie ciepłe podkładki. W katalogu Sealskin znajdziesz również grubsze futrzane, jak i cieńsze, imitujące ludowe wzory ze sznurka (kliknij, aby otworzyć katalog Sealskin).
Jeśli jednak wyjątkowo nie lubisz zimnych podłóg, a w mieszkaniu nie da się założyć podłogowego ogrzewania, rozważ użycie innego materiału do wykończenia podłogi.
Co zamiast ceramiki?
W łazienkach do niedawna dość często stosowano boazerię, co oznacza, że da się stworzyć wyłożone drewnem wnętrze, które będzie trwałe i nie zgnije. Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać gatunek drewna, taki jak tekowe czy wenge. Z rodzimych najlepszy będzie dąb. Wszystkie inne z uwagi na miękkość i niższą trwałość szybko stracą wygląd i funkcję.
Następnie należy je odpowiednio zaimpregnować. Do łazienki lepiej nie stosować paneli, które nie są przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. Niektórzy mają nawet drewnianą obudowę wanny stworzoną ze specjalnie przygotowanych listewek.
W Skandynawii dość popularne jest znane u nas od dawna linoleum - powłoka, którą jest wyłożona cała łazienka lub podłoga i fragmenty ścian i bardzo łatwo się ją zmywa.
Wraz z rozwojem technologii farb, popularyzuje się też beton w łazienkach. Dziś można go już pomalować farbą hydrofobową lub epoksydową, które zabezpieczają ścianę i pozwalają uzyskać ciekawą (np. perłową) strukturę.
źródło i zdjęcia: Coram