Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zalety płytek ceramicznych na ścianach i podłodze w łazience

CORAM DIY prezentuje sposoby, by zmienić charakter łazienki, zmieniając lub transformując pokrycie ścienne lub podłogowe.

Zalety płytek ceramicznych na ścianach i podłodze w łazience
Coram Wyposażenie łazienek
coram.pl
Coram Wyposażenie łazienek
Dane kontaktowe:
22 899 15 40, 22 899 03 20
Bełdan 4, 02-695 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są wady i zalety glazury w łazience?
  • Jakie akcesoria mogą przydać się w łazience?
  • Co poza kafelkami do łazienki?

Jakie są wady i zalety glazury w łazience?

Dzisiejsze płytki do łazienki mogą wyglądać jak długie drewniane deski lub kamienne bloki. Przypominają je nawet pod względem faktury, a gdy są połączone z ogrzewaniem podłogowym, to takie "deski" będą też ciepłe jak zwykłe drewno. Płytki dość łatwo się myje i nie wymaga to żadnych specjalistycznych środków.

Wadą płytek ceramicznych może być to, że jest ona stosunkowo delikatna. Może przetrwać długie lata, ale wystarczy, by flakon perfum czy coś cięższego upadło w niefortunny sposób i robi się rysa lub kafelki się kruszą.

Jakie akcesoria mogą przydać się w łazience?

Kolejnym minusem kafelków jest to, jak trudno na nich coś powiesić. Bez wiertarki do niedawna było to praktycznie niemożliwe, a po każdym wierceniu pozostawiał trwały ślad. Teraz, między innymi dzięki Tiger Fix, można łatwiej wieszać na glazurze haczyki bez konieczności wiercenia, dostępne są także haki zaczepiane o front szafki czy framugę drzwi, zatem możliwości jest naprawdę wiele. To szczególnie praktyczne w mieszkaniach wynajmowanych, gdzie większości akcesoriów nie da się przyczepić, bo nie można wiercić bez zgody właściciela domu.

Dywanik łazienkowy
Dywanik łazienkowy

Aby wyeliminować ciągnący od podłogi chłód, lepiej dobrać do domu odpowiednie dywaniki łazienkowe. Nawet w dużej łazience stoimy głównie w kilku miejscach i to właśnie tam powinny znaleźć się takie ciepłe podkładki. W katalogu Sealskin znajdziesz również grubsze futrzane, jak i cieńsze, imitujące ludowe wzory ze sznurka. Jeśli jednak wyjątkowo nie lubisz zimnych podłóg, a w mieszkaniu nie da się założyć podłogowego ogrzewania, weź pod uwagę inne materiały wykończeniowe, niż płytki w łazience.

Co poza kafelkami do łazienki?

W łazienkach do niedawna dość często stosowano boazerię, co oznacza, że da się stworzyć wyłożone drewnem wnętrze, które będzie trwałe i nie zgnije. Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać gatunek drewna, taki jak tekowe czy wenge. Z rodzimych najlepszy będzie dąb. Wszystkie inne z uwagi na miękkość i niższą trwałość szybko stracą wygląd i funkcję. Następnie należy je odpowiednio zaimpregnować. Do łazienki lepiej nie stosować paneli, które nie są przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. Niektórzy mają nawet drewnianą obudowę wanny stworzoną ze specjalnie przygotowanych listewek.

W Skandynawii dość popularne jest znane u nas od dawna linoleum. W wersji nowocześniejszej to powłoka, którą jest wyłożona cała łazienka lub podłoga i fragmenty ścian i bardzo łatwo się ją zmywa.

Wraz z rozwojem technologii farb, popularyzuje się też beton w łazienkach. Dziś można go już pomalować farbą hydrofobową lub epoksydową, które zabezpieczają ścianę i pozwalają uzyskać ciekawą (np. perłową) strukturę.

źródło i zdjęcia: Coram