Do najważniejszych działań pielęgnacyjnych należą regularne usuwanie niechcianej obcej roślinności, nawożenie w zależności od potrzeby oraz, w przypadku nowo powstałego zazieleniania, dosadzenie powstałych łysych miejsc w roślinności. Podlewanie przy ugruntowanym ekstensywnym zazielenieniu nie jest konieczne. Jedynie przy nowo założonym zazielenieniu wymagane jest w dłuższych okresach suszy nawodnienie uzupełniające.
Zazwyczaj wystarczy przeprowadzać działania pielęgnacyjne tylko dwa razy w roku, najlepiej wczesną wiosną i jesienią. Podczas pierwszego do dwóch okresów wegetacyjnych wysiłek związany z pielęgnacją, np. w celu usunięcia niepożądanego obcego wzrostu, może być nieco większy. Gdy pożądana roślinność pokryje całą powierzchnię, zmniejsza tym samym nakład czasowy związany z pielęgnacją.
Także w przeciągu dwóch lat od założenia zielonego dachu roślinność może się dalej przekształcać, względnie dalej rozwijać. Ta dynamika roślinności jest pożądana a działania pielęgnacyjne mają ograniczony wymiar. Decydujące są takie warunki lokalizacyjne jak np.:
- nachylenie dachu i ekspozycja powierzchni dachu,
- grubość powłoki warstwy roślinności,
- ilość opadów i ich rozkład,
- fazy suszy i mrozu
- flora znajdująca się w otoczeniu.
Przede wszystkim warunki klimatyczne podlegają silnym wahaniom i mają znaczący wpływ na ogólny rozwój roślinności i wzrost samosiewów. W deszczowe lato ekstensywne zazielenienie o małej grubości warstwy może przekształcić się, przy zmiennym stopniu nawilgocenia, w połączeniu z cieniami i stojącą wodą, ostatecznie nawet w długotrwale wilgotne miejsca. Długie fazy suche mają odwrotny efekt.
Należy tolerować odpowiednią dla miejsca obcą roślinność ziół i mchów, a odpowiadające jej tymczasowe lub stałe zmiany w populacji nie stanowią niedoboru. Dzikie gatunki mogą nawet dodatkowo wzbogacić ekstensywne zazielenienie.
źródło i zdjęcia: Bauder