Zmiana wymagań to kolejny krok mający na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków mieszkalnych na środowisko, obniżenie konsumpcji energii a co za tym idzie ograniczenie emisji CO2 do środowiska. Na czym będą one polegać? Obowiązywać będzie wyznaczony poziom maksymalny rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która jest wykorzystywana przede wszystkim do ogrzewania, wentylacji czy chłodzenia.
Obecne standardy to Ep= 95 kWh/m2·rok, a od 2021 roku Ep= 70 kWh/m2·rok. Zaostrzeniu ulegną też parametry termiczne poszczególnych elementów domu, w tym okien i drzwi czy właśnie ścian (parametr U).
Współczynnik przenikania ciepła U określa jak wiele ciepła ucieka z budynku na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze starty ciepła. Dlatego, aby ograniczyć zużycie energii przez budynki, dopuszczalna wartość tego współczynnika dla ścian zewnętrznych zostanie obniżona w 2021 r. z obecnego poziomu 0,23 W/(m2K) do 0,20 W/(m2K).
Czyste powietrze, zdrowy, naturalny mikroklimat w domu, ciepło i bezpieczeństwo, to elementy bez których nie wyobrażamy sobie domu. Tymczasem jak mówią badania*, Polacy nie idą na kompromisy jeśli chodzi o zdrowie – 56% badanych uważa zdrowie za jeden z najistotniejszych czynników, gdy idzie o budowę domu, a 76% wskazuje je jako obszar najważniejszy.
Na idealny dom składa się wiele elementów, wcześniejszych decyzji i wyborów, nierzadko wymagających kompromisów. Popularne powiedzenie "jesteś tym, co jesz" można przenieść także na dom – na to czy będzie on zdrowy wpływ ma to, z czego jest zbudowany. Jako najbardziej naturalne i ekologiczne materiały murowe Polacy wskazują jednoznacznie pustaki ceramiczne (49%), a wśród materiałów dociepleniowych - wełnę mineralną (59%)*.
Porotherm wypełniany wełną mineralną to produkt o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, obecny w ofercie Wienerberger od kilku lat. Oferta ciepłych pustaków murowanych na cienkospoinowe zaprawy zostaje wzbogacona o dodatkowe produkty do wszystkich typów ścian. Szlifowane pustaki z linii Porotherm D produkowane są w niemieckim zakładzie w Reetz i przeznaczone na rynek polski.
Wybór konkretnych produktów zależy od przewidzianych w projekcie rozwiązań konstrukcyjnych ale ostateczna decyzja należy zawsze do inwestora. Warto więc rozważyć optymalne dla siebie rozwiązanie już na etapie poszukiwania projektu. Jakie możliwości daje linia produktów Porotherm D?
Trwała i ciepła ściana jednowarstwowa bez docieplenia zewnętrznego
Wybór wypełnianych wełną mineralną pustaków Porotherm D 42.5 T lub Porotherm D 36.5 T zapewni nie tylko najwyższe parametry cieplne ściany zewnętrznej ale także dodatkowe korzyści w postaci wysokiej trwałości rozwiązania. To przede wszystkim dzięki zamknięciu miękkiej wełny w odpornym pancerzu z ceramiki.
Zastosowanie oddychającej wełny w środku to też gwarancja, że ściana będzie paroprzepuszczalna, oddychająca a zatem wolna od wilgoci i będących jej częstą konsekwencją grzybów i pleśni. Oba rozwiązania to także gwarancja uzyskania nowych parametrów: parametr U ściany z pustaka 42.5 to 0,16 W/(m2K), a ściany o grubości 36,5 cm – 0,19 W/(m2K) a zatem z zapasem w stosunku do wymaganego od stycznia 2021 roku.
Ściana dwuwarstwowa wymagająca montażu docieplenia z zewnątrz
Ściana dwuwarstwowa to wciąż popularne w Polsce rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, by decydując się na ocieplenie zewnętrzne zastosować rozwiązanie oddychające, np. wełnę mineralną. To pozwoli w pełni cieszyć się korzyściami, które daje ceramika poryzowana, jak naturalność i paroprzepuszczalność tak istotna w kontekście suchej ściany.
Nowa oferta Wienerberger to dwa produkty na ściany dwuwarstwowe: Porotherm D 30 oraz Porotherm D 24. W pierwszym przypadku stosując standardową 15-centymetrową warstwę termoizolacji uzyskujemy współczynnik ściany zewnętrznej U=0,19 W/(m2K), a w drugim U=0,20 W/(m2K) a zatem zgodne z nowymi wymaganiami.
Szukasz elastycznego i trwałego rozwiązania? Zastosuj rozwiązania systemowe Porotherm
Ściany w domu to nie tylko zewnętrzna koperta. To także ściany wewnętrzne nośne utrzymujące konstrukcję oraz działowe, dzielące pomieszczenia. Zastosowanie rozwiązań systemowych to gwarancja jakości sprawdzonej marki, pewność dopasowania elementów, a zatem i łatwość wykonania. Wśród produktów z nowej linii na ściany wewnętrzne nośne jest przeznaczony wspomniany wyżej pustak Porotherm D 24 oraz Porotherm D 17.5, z którego można budować ściany o grubości 17,5 cm. Do ścian działowych o standardowej grubości 11,5 cm jest przeznaczony Porotherm D 11.5.
Wszystkie produkty z nowej linii D będą dostępne w dwóch wersjach - z cienkowarstwową zaprawą klejową Porotherm Profi (już dostępne w sprzedaży) oraz z cienkowarstwową suchą zaprawą Porotherm Dryfix (dostępne w punktach sprzedaży od stycznia). Obie zaprawy są w cenie pustaków i dodawane są gratis w odpowiedniej ilości do partii pustaków (wg. wyliczenia średniego zużycia, zgodnego z zaleceniami producenta).
*"Badanie opinii budowy energooszczędnego, komfortowego, zdrowego domu", SW Research dla Wienerberger, październik 2020
źródło i zdjęcia: Wienerberger