SKY PARK - trzy wieżowce i nowoczesna strefa rekreacji
Na SKY PARK składają się trzy wieżowce mieszkaniowe z 31 nadziemnymi kondygnacjami, nowoczesne miejskie strefy rekreacji oraz budynki biurowe. W ramach inwestycji zrewitalizowano dawną Ciepłownię Jurkovič (Jurkovičova Tepláreň). Jeden z ostatnich śladów złotej ery przemysłowej Bratysławy będzie teraz służyć jako przestrzeń coworkingowa.
Inwestycja o wielkości porównywalnej do historycznego centrum miasta podkreśla swoje związki z szeroko pojmowanym środowiskiem. Strefy zieleni, będące ważną częścią płynnej architektury pracowni Zaha Hadid Architects, stanowią według autorów najistotniejszy element projektu, który ma odmienić oblicze Bratysławy.
Dušan Ševela, kierujący w Penta Real Estate zespołem projektowym zauważa:
- Organiczne podejście do zagadnienia formy pozwoliło nam na swobodniejsze kształtowanie bryły budynku. Jednym z głównych atutów tej inwestycji jest to, że jest otwarta na otoczenie i pozytywnie zaskakuje zarówno w mikro- jak i makroperspektywie.
Znaczenie przestrzeni publicznej
Przestrzeń publiczna, w której tereny zielone zajmują więcej niż 30000 m2, w sposób naturalny łączy w sobie funkcje miasta, takie jak funkcja mieszkaniowa, rynek pracy, funkcja usługowa oraz specjalna funkcja przestrzeni coworkingowych w dawnej ciepłowni.
Dušan Ševela zwraca uwagę, że
- Różnorodność tych funkcji oraz związki między nimi mogą służyć jako doskonały przykład zharmonizowania. Stąd też, oprócz projektantów ze studia ZHA, w projektowaniu architektury krajobrazu brali również udział specjaliści z pracowni Townshend Landscape Architects. Taka koncentracja potencjału twórczego przy projektowaniu parku była dobrym posunięciem.
Owocem wspólnych prac jest rozległa strefa rekreacyjna, pozwalająca na realizację wielu aktywności. Osoby uprawiające sporty i entuzjaści fitness mają do dyspozycji strefę ćwiczeń i bieżnię. Dzieci znajdą miejsce do zabawy oraz inne formy spędzania wolnego czasu na placach zabaw i terenach zielonych.
Projektanci dostrzegli też potrzeby posiadaczy psów jak i osób lubiących bliski kontakt z przyrodą. Kolejnym punktem, który oferuje wszystkim mieszkańcom i użytkownikom możliwość relaksu jest fontanna z niecką wodną oraz jej otoczenie.
Wyjątkowy projekt wymaga doskonałego wykończenia
Architektom udało się stworzyć rozległą przestrzeń publiczną dzięki ulokowaniu maksymalnej liczby funkcji usługowych pod ziemią.
- Wszystkie parkingi, pomieszczenia techniczne, infrastruktura gospodarki odpadami, zaplecze a nawet wejścia do garaży są umieszczone poniżej poziomu gruntu. Każda budowla nadziemna, która mogła być zwieńczona zielonym dachem, taki dach posiada" - twierdzi pan Ševela.
Elewacja i park SKY PARK w Bratyslawie z rozwiązaniami Dörken
Dušan Ševela potwierdza: Jeżeli chce się osiągnąć najlepsze rezultaty, trzeba pracować z najlepszymi partnerami.
Jednym z nich jest niewątpliwie firma Dörken - to oferowane przez nią rozwiązania systemowe wysokiej jakości zostały zastosowane w dwóch najbardziej wyróżniających się elementach całej inwestycji - parku i elewacji.
Do ochrony fasad wieżowców SKY PARK przed wiatrem i wilgocią wykorzystano włókninę poliestrową DELTA®-FASSADE S.
Zieleń SKY PARK nie jest dziełem przypadku
Projektanci zadbali też o odpowiednie ukształtowanie przestrzeni, w tym o staranny dobór i zróżnicowanie szaty roślinnej.
Zieleń SKY PARK nie jest dziełem przypadku. SKY PARK stanowi część systemu oaz w mieście, dostępnych dla mieszkańców poruszającym się pieszo i dlatego stała integralną częścią tego miasta. SKY PARK jako nowo stworzona lokalizacja otworzy i jednocześnie połączy ze sobą spore, uprzednio niedostępne obszary, tym samym dalej powiększając całość bratysławskiego „śródmieścia” - wyjaśnia Dušan Ševela
Martin Pomichal z firmy Zares, która projektowała zieleń, wyjaśnia:
- Szata roślinna jest różnorodna, począwszy od wysokich drzew, poprzez bujne krzewy, do klombów i rabat obsadzonych rozmaitymi, pięknie kwitnącymi roślinami cebulowymi. Można też będzie wypocząć na trawnikach z małymi wzniesieniami lub w strefach rekreacji.
Utrzymanie roślinności w dobrym stanie na gęsto obsadzonym dachu jest możliwe dzięki folii drenażowej DELTA®-TOP FLORAXX, cechującej się zdolnością do akumulacji wody.
- Prawidłowy montaż warstwy drenażowej i gromadzącej wodę ma podstawowe znaczenie dla zatrzymania potrzebnej ilości wody i utrzymania optymalnej wilgotności podłoża. To zagwarantuje właściwą wegetację drzew, bylin wieloletnich oraz trawy. Nadmiar wody przenika do niższych warstw, skąd następnie jest odprowadzany" - podkreśla Martin Pomichal.
źródło i zdjęcia: Dörken