Elewacja ażurowa to wielowymiarowe spojrzenie na fasadę budynku. W miejscu desek tworzących jednolitą "taflę” przylegającą do ściany, możemy dać fasadzie odetchnąć - dosłownie i w przenośni.
Żaluzjowa forma elewacji pozwala rozciągnąć ją także na obszerne przeszklenia, więc projekt nie zostanie zaburzony wycięciami na okna. Sprawdzi się to w nowo powstających realizacjach, jako modernizacja starszych obiektów a także jako element dekoracyjny otoczenia domu.
Nowe wcielenie domu
Żaluzje elewacyjne pozwalają dostosować istniejący budynek do wymagań nowych mieszkańców. Zamiast burzyć istniejące ściany, można ukryć je pod deskami. Tylko jak się do tego zabrać? Zacznijmy od materiałów:
Do tworzenia elewacji ażurowych wykorzystuje się m.in. drewniane deski elewacyjne, specjalne panele z blachy perforowanej i efektowane dyle szklane. Najprościej wykonać ją przy użyciu ażurowych profili desek elewacyjnych. Konkretny przekrój deski zależy od preferowanego materiału. Popularnym wyborem jest odporny z natury modrzew syberyjski, dostępny w profilach 45x45 lub 45x70 mm. Warto również rozważyć wytrzymałą Termososnę, czyli sosnę poddaną profesjonalnej obróbce termicznej. Do wyboru mamy profile 42x68 oraz 32x68 mm. Atrakcyjną cenowo alternatywą będzie świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Co ciekawe, świerk i modrzew mogą być już fabrycznie pomalowane, a nawet zabezpieczone przed ogniem (trudnopalne). To ogromne usprawnienie prac elewacyjnych, a co za tym idzie znaczna oszczędność pieniędzy inwestora.- podpowiada Darina Lazarova z JAF Polska
Beton, szkło i drewno
Nowoczesne budownictwo to nie tylko bryła, ale także materiały. Zwykle na pierwszym planie jest surowy beton i kamień, chłodne szkło, a nawet rdzewiejąca stal. Ciepłym akcentem, który dopełni te surowce, jest więc drewno.
Fasada budynku to idealne miejsce na łączenie różnych materiałów. Te same rozwiązania możemy zastosować również w bliskim otoczeniu domu, czyli tzw. obiektach małej architektury - czyniąc je spójnym rozwinięciem naszej wizji. Ażurowy garaż, wiata śmietnikowa i ogrodowa pergola to tylko niektóre z miejsc, gdzie elewacja żaluzjowa prezentuje się znakomicie.
Jednak wygląd to nie wszystko. Liczy się też jak najbardziej bezobsługowy i niski stopień wymagań konserwacyjnych. Na szczęście pod tym względem natura nie ma się czego wstydzić.
Termososna to starannie wyselekcjonowane drewno sosnowe, które poddaje się zaawansowanej obróbce termicznej w specjalnych piecach. Uzyskuje wzorową stabilność wymiarową oraz wysoką odporność na biodegradację, która wynosi nawet do 30 lat. Przy tradycyjnym ułożeniu elewacji podnosi właściwości izolacyjne budynku o około +25%. Ma piękny karmelowy odcień.
Kolejną propozycją jest modrzew syberyjski. Ten wytrzymały gatunek drewna iglastego jest odporny nie tylko na warunki atmosferyczne, ale i uszkodzenia mechaniczne, czy regularne ścieranie (ważny aspekt pod kątem dopasowania tarasu).
Niska chłonność wody chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni. Uwagę przykuwają wyraziste usłojenie oraz jasna barwa syberyjskich desek.
Do minimalistycznej estetyki pasować będzie świerk skandynawski. Szorstka elewacja jest też bardziej wytrzymała niż strugana na gładko. Nowością jest możliwość zamówienia jej w wybranym kolorze lub wariancie trudnozapalnym. To gotowy produkt, który możemy śmiało pokazać klientowi bez obaw, że na budowę przyjedzie coś zupełnie innego. Fabryczne malowanie to wygoda montażu oraz gwarancja koloru. Naturalna elewacja w świetnej cenie. - tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.
Możemy zrezygnować z powierzchniowej konserwacji, bez utraty parametrów technicznych, mimo zastosowania naturalnych materiałów. Dotyczy to modrzewia syberyjskiego oraz termososny. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to zabezpieczenia walorów kolorystycznych.
Drewno pod wpływem działania promieni UV naturalnie patynuje, zmieniając swoją barwę na odcienie szarości. Natomiast świerk skandynawski wymaga chemicznej impregnacji, niezależnie od upodobań estetycznych.
W służbie człowiekowi i architekturze
Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna. Każdą z nich z powodzeniem spełnia ażurowa elewacja z drewna. To modny i uniwersalny sposób, aby odmienić fasadę budynku i wyróżnić ją na tle innych.
Wybierając odpowiedni rodzaj oraz dostosowany profil desek elewacyjnych, możemy cieszyć się nowoczesnym, ale i naturalnym wyglądem na lata. Reszta w naszych rękach lub… wyobraźni naszego architekta.
źródło i zdjęcia: JAF Polska