We wnętrzu budynków mieszkalnych żyje ponad 400 gatunków grzybów pleśniowych, dlatego pomieszczenia są zanieczyszczone ich zarodnikami.
Dla osób zdrowych krótkotrwały kontakt z zarodnikami nie jest groźny. Ale już dłuższa ekspozycja na tego rodzaju patogeny może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, w tym alergii. U osób z obniżoną odpornością zarodniki mogą wywoływać choroby infekcyjne, szczególnie atakując płuca.
Do łagodniejszych objawów po zetknięciu z zarodnikami grzybów pleśniowych należą: złe samopoczucie, nudności, bóle głowy i inne objawy psychosomatyczne.
Jak zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni?
Aby zmniejszyć stężenie grzybów pleśniowych najczęściej eliminuje się czynniki, które pobudzają ich rozwój. Wzrost grzybów jest zależny przede wszystkim od wilgotności powietrza, która z kolei zależy od wentylacji.
Optymalne warunki rozwoju grzybów tworzy wilgotność powyżej 60%, gdy na powierzchniach ścian i okien wytwarza się widoczna gołym okiem wilgotna powłoka.
Prawidłowo działająca wentylacja skutecznie usunie nadmierną wilgotność z powietrza, więc eliminuje czynnik pobudzający wzrost grzybów. W pierwszej kolejności warto zatem zadbać o przepływ powietrza do wnętrza budynku.
Jak zapewnić przepływ powietrza do wnętrza budynku?
W przypadku wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej świeże powietrze trafia do pomieszczeń poprzez nawiewniki powietrza.
To niewielkie urządzenia montowane na szczelinach w górnej części ramy okna lub, bez frezowania szczelin, pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem. Ich zadaniem jest zapewnienie kontrolowanego przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku.
Polak mądry przed szkodą
Warto pomyśleć o nawiewnikach już na etapie projektowania instalacji wentylacyjnej budynku, bo bez nich wentylacja nie będzie działać prawidłowo, a nadmiar wilgoci nie zostanie usunięty. Prędzej czy później pojawią się więc grzyby pleśniowe, które trzeba będzie usuwać silnymi środkami chemicznymi.
Nawiewniki cały czas dostarczają do pomieszczeń właściwą ilość powietrza dzięki automatycznemu sterowaniu przepływem powietrza, umożliwiając w ten sposób prawidłowe działanie wentylacji. Nawiewniki automatyczne posiadają także sterowanie manualne, więc można nimi sterować zgodnie ze swoimi potrzebami.
Nawiewniki powietrza skutecznie eliminują najczęściej pojawiające się problemy z wentylacją, do których należy również występowanie wstecznego ciągu.
źródło i zdjęcia: Brevis