Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Masy samopoziomujące, betonowe i żywiczne

Masy anhydrytowe zamiast tradycyjnych wylewek cementowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-11

Niektórych bardzo ciężko przekonać do nowych technologii. Masy anhydrytowe mające podobne właściwości do samorozlewnych mas cementowych, nadają się do stosowania na najbardziej wymagających powierzchniach, dzięki czemu ułatwia prace i daje piękny efekt.

Szybkie schnięcie

Jedną z podstawowych zalet masy anhydrytowej jest jej niski skurcz, dzięki czemu nie wymaga ona dodatkowego zbrojenia, a prace trwają o wiele krócej niż przy standardowej masie. W zależności od rodzaju masy, okładzinę można układać już po 6-8 godzinach od wylania masy na podłoże.

Masy anhydrytowe niczym nie ustępują tradycyjnym wylewkom. Dzisiejsze rozwiązania są innowacyjne i zapewniają najwyższą jakość, dlatego prace z ich użyciem są nieskomplikowane, a zarazem przynoszą doskonałe efekty. W dodatku są gotowe do użycia po krótkim czasie od zakończenia prac - przykładowo UZIN NC 112 Turbo pozwala układać wykładzinę już po 6 godzinach, a podłogę drewnianą po 24 - podkreśla Maciej Załęski, doradca techniczny Uzin Utz Polska.

Jakość wykonania i komfort

Masy anhydrytowe to też gwarancja gładkiej powierzchni, co znacznie poprawi komfort dalszej pracy. Zamierzony efekt uzyska się już po wylaniu i rozprowadzeniu gotowego produktu, który nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu. Samopoziomująca masa zapewni równą i gładką powierzchnię, a przy tym jest odporna na odkształcanie i pękanie.

Rozprowadzenie masy na podłożu

Jak dodaje ekspert: niektóre z nowoczesnych mas anhydrytowych potrafią sygnalizować gotowość do układania okładzin. Tak jest w przypadku UZIN NC 111 BiColor – produktu, który zmienia kolor zaraz po wyschnięciu. W ten sposób fachowcy widzą, czy można kontynuować prace, a w przypadku nakładania kleju, niekontrastującego z podłożem – gdzie się on znajduje. To proste rozwiązanie, które stało się znacznym ułatwieniem w dziedzinie układania podłóg. Wylewki anhydrytowe działają więc w podobny sposób jak nowoczesne masy cementowe. Te również pozwalają na uzyskanie gładkiej powierzchni, a to za sprawą doskonałej rozpływności. Oba warianty ograniczają zużycie kleju, a co za tym idzie – są atrakcyjne pod względem ekonomicznym.

Ogrzewanie podłogowe

Masy anhydrytowe są niezastąpione w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki niskiej porowatości oraz homogeniczności szybko oddają ciepło pomieszczeniu, a zatem znacznie obniżają się koszty ogrzewania. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na lata. Wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego w coraz większym zakresie stosuje się w budownictwie jastrychy anhydrytowe, które zapewniają łatwiejszy transfer ciepła z rur. Na takich podkładach do wygładzania powierzchni najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest stosowania mas anhydrytowych, które w odróżnieniu od mas cementowych nie wymagają drogich preparatów gruntujących - podkreśla Maciej Załęski.

źródło i zdjęcia: Uzin Utz Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum