Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na oddziaływanie obcych substancji, zwanych alergenami. Same czynniki środowiskowe , które wywołują alergię zazwyczaj nie są szkodliwe, ale układ odpornościowy traktuje je jak zagrożenie i wywołuje reakcję mającą na celu neutralizację i wydalenie alergenów z organizmu. Ta reakcja to właśnie objawy alergii.
Alergia, choć w większości przypadków nie jest groźna, to poprzez swoje uciążliwe objawy pogarsza jakość i komfort życia. Metodą najczęściej polecaną alergikom jest usunięcie alergenu z otoczenia.
Niestety, w przypadku uczulenia na pyłki roślin, unikanie alergenu jest bardzo trudne. W Polsce sezon pylenia roślin trwa od stycznia do listopada. Największe stężenie pyłków utrzymuje się od maja do września, ale reakcje mogą występować cały rok. Najbardziej uciążliwe dla alergików są pyłki traw, brzozy i bylicy. Wielkości pyłków tych i innych roślin mieszczą się przeważnie w przedziale od 5 do 100 μm, natomiast zdecydowana większość mierzy około 40 μm. Dla porównania cząsteczki smogu mogą mierzyć zaledwie 0,1 μm, więc pyłki roślin znacznie lepiej poddają się filtracji.
Zastosowanie antyalergicznego filtra powietrza to najprostsza i najbardziej uniwersalna metodą na ochronę przed objawami alergii w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. Jednocześnie filtr pochłania substancje szkodliwe i pozwala na wymianę powietrza bez otwierania okien. Zastosowanie filtra spowalnia również namnażanie się roztoczy kurzu domowego.
Filtry antysmogowe i antyalergiczne Brevis dzielą się na trzy karegorie: Standard, Węglowy i Select. Wymianę filtrów powietrza zaleca się dwa razy w roku - przed i po zakończeniu sezonu grzewczego.
źródło i zdjęcia: Brevis