Jak regulować temperaturę medium w ogrzewaniu podłogowym?
Moduły pompowe
Producenci armatury grzewczej, aby ułatwić proces nastawy właściwej temperatury zasilającej proponują gotowe rozwiązanie jakim są moduły pompowe. Są one odpowiedzialne za przygotowanie czynnika o właściwej temperaturze zasilającej górną belkę rozdzielacza podłogówki.
Takie prefabrykowane moduły zawierają zawór 3-drogowy, pompę obiegową oraz termometry do kontroli temperatury zasilającej oraz powracającej z belki rozdzielacza.
Zastosowanie gotowych modułów pompowych niewątpliwie przyspiesza i ułatwia prace instalacyjne. Inwestorzy mają do wyboru moduły z termostatycznym zaworem mieszającym lub obrotowym zaworem mieszającym.
Termostatyczny zawór mieszający
Rozwiązanie oparte na zaworze termostatycznym jest rozwiązaniem niewątpliwie tańszym, z uwagi na brak konieczności montażu siłownika oraz podłączenia go pod regulator.
Jednak taka metoda jest na pewno bardziej narażona na nieprawidłowe działanie na wskutek niskiej jakości medium grzewczego.
Obrotowy zawór mieszający
Obrotowy zawór mieszający jest odporny na niską jakość wody kotłowej. Jednakże wymaga montażu siłownika na zaworze oraz podpięcia go pod regulator. Jest to rozwiązanie droższe, ale daje możliwość zautomatyzowania procesu nastawy temperatury zasilającej w zależności od temperatury zewnętrznej.
Jeżeli inwestor ma do wyboru obydwa rozwiązania, chętniej wybiera moduł pompowy oparty o zawór mieszający.
Różnica w cenie pomiędzy tymi rozwiązaniami nie jest aż tak duża patrząc na koszt całej inwestycji, a na pewno daje większą gwarancję niezawodnej pracy przez wiele lat.
Przewaga ogrzewania podłogowego nad grzejnikami
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się korzystniejszym, niż ogrzewanie grzejnikowe rozkładem temperatury w pomieszczeniu. Wszystkie elementy układu są niewidoczne dla użytkowników, przez co zyskujemy dodatkowe miejsce oraz łatwiej możemy zaaranżować nasze pomieszczenia.
Ten system wybierany jest również przez alergików, ponieważ oddawanie ciepła przez czynnik grzewczy odbywa się poprzez promieniowanie, a nie konwekcję która wymusza obieg powietrza wraz z wszystkimi cząstkami np. kurzu.
źródło i zdjęcia: AFRISO