Zalety montażu płyt g-k
Po pierwsze, płyta gipsowo-kartonowa jest lżejsza od tradycyjnych ścian murowanych i tym samym mniej obciąża strop budynku. Lekką konstrukcję g-k można łatwo i szybko zmontować, a w razie zmiany przeznaczenia pomieszczenia, czy przebudowy - łatwo zdemontować ściany, by je zlikwidować lub postawić w nowym miejscu.
Stosując profile o przebiegu krzywoliniowym możemy ciekawie zaaranżować nasze pomieszczenia stawiając np. ściany łukowe.
Po drugie, ściany z płyt g-k mają bardzo dobre parametry akustyczne oraz wysoką odporność na ogień.
Kolejną zaletą zastosowania ścian z profili 50,75 lub 100 mm i płyt g-k jest oszczędność powierzchni wewnątrz budynku.
Co więcej, płyty gipsowo-kartonowe mają gładką powierzchnię, którą trudno uzyskać przy tradycyjnych tynkach. Płyta g-k jest świetnym podłożem do malowania, tapetowania czy pod płytki ceramiczne.
Ważną cechą gipsu, jak również płyty g-k, jest jego zdolność do wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy powietrze jest zbyt suche. Dzięki temu w pomieszczeniach tworzy się korzystny mikroklimat.
Wszystkie wymienione poniżej zalety znacząco obniżają koszty budowy. Nie ma również konieczności stosowania przerw technologicznych związanych ze schnięciem tynków czy niekorzystna pogodą.
źródło i zdjęcia: Metpol