Atlas: "Sypkie złoto" z Unewel Zachód-Las Kopalnia Grudzeń Las rozpoczęła eksploatację nowego złoża piasku

Należąca do Grupy Atlas spółka Grudzeń Las to największa pod kątem różnorodności wydobycia kopalnia piasku w Polsce. Wydobywane w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego surowce wykorzystywane są szeroko przez przemysł budowlany, odlewniczy czy szklarski na całym świecie. Nie zwalniając tempa, od początku 2017 r., kopalnia przystąpiła do rozpoczęcia wydobycia z nowego złoża. Unewel Zachód-Las to pozbawione metali ciężkich i minerałów piaski o znakomitej jakości, przeznaczone dla wymagającego przemysłu szklarskiego.

Atlas: "Sypkie złoto" z Unewel Zachód-Las Kopalnia Grudzeń Las rozpoczęła eksploatację nowego złoża piasku
Grupa Atlas Systemy ocieplania i termorenowacji
www.atlas.com.pl
Dane kontaktowe:
42 631 88 00, 42 631 89 55
Kilińskiego 2 91-421 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Obejmujące obszar 60 ha złoże Unewel Zachód-Las to teren położony w bliskiej odległości od kopalni. W przeciwieństwie do innych złóż nie jest on własnością kopalni, ale jest dzierżawiony od Lasów Państwowych na podstawie wygranego przez spółkę Grudzeń Las postępowania przetargowego.

- "Prowadzone od trzeciego kwartału ubiegłego roku prace pozwoliły na przygotowanie do wydobycia 7ha z 60 ha pozyskanego w wyniku przetargu terenu. Obecnie trwa zbieranie i wywożenie nadkładu z 1/3 powierzchni. Dzięki temu odsłonimy złoże i przystąpimy do wydobycia najwyższej jakości "sypkiego złota", na które tak oczekuje przemysł szklarski" – mówi Prezes Zarządu Grudzeń Las Stanisław Śmiechowicz.

Prace przygotowawcze obejmowały nie tylko teren samego złoża, ale również związane były z budową ciągów komunikacyjnych, pozwalających na nieuciążliwy dla mieszkańców okolicznych miejscowości transport surowca do kopalni. W tym celu, na terenach leśnych i należących do Grudzeń Las, zbudowano 4 km wewnętrznych dróg technologicznych. Do ich budowy i utwardzenia zużyto aż 13 tys. ton kruszywa.

- "Budowa infrastruktury drogowej to jedno z podstawowych zadań, jakie spełnić musieliśmy w związku z wygraną w bardzo restrykcyjnym postępowaniu przetargowym. Dzięki temu nadkład, który obecnie zbieramy jest transportowany do nieczynnych już złóż należących do kopalni i pozwala na ich rekultywację. Niespełna 50 000 m3 nawiezionej przez nas ziemi to doskonały dowód na to, że w przyrodzie nic nie ginie" – mówi Grzegorz Kościerski, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego kopalń Grudzeń Las.

Piaski złoża Unewel Zachód-Las, co potwierdzają przeprowadzone badania geologiczne, to produkty o bardzo wysokiej jakości. Pozbawione metali ciężkich i minerałów surowce II gatunku dedykowane są do wykorzystania w przemyśle szklarskim. Eksploracja nowego złoża pozwoli na kontynuację zaopatrzenia w tym obszarze oraz umocni pozycję stabilnego zaopatrzeniowca na bardzo wymagającym rynku wyrobów szklarskich.

Piaski złoża Unewel Zachód-Las, co potwierdzają przeprowadzone badania geologiczne, to produkty o bardzo wysokiej jakości

Wydobycie piasku ze złoża Unewel Zachów-Las szacowane jest na ok. 1 mln ton rocznie. Otwarcie złoża obejmującego 7 ha z dzierżawionych przez Grudzeń Las 60 ha to stabilne pozyskanie surowca  przez 2-3 lata. Patrząc na dokumentację geologiczną jesteśmy pewni, że przez najbliższe 30 lat piasku najwyższej jakości nam nie zabraknie – dodaje Tomasz Sztandera, Kierownik Robót Górniczych kopalń Grudzeń Las.

Spółka Grudzeń Las to znany na całym świecie producent piasków, które wykorzystywane są przez wiele gałęzi przemysłu m.in w Austrii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Litwie a nawet w Dubaju. Wyjątkowe właściwości surowców rokrocznie docenia systematycznie zwiększające się grono odbiorców, które najlepiej obrazuje liczba ciężarówek oczekujących na załadunek. Dzięki otwarciu złoża, Unewel Zachód-Las umocni swoją pozycję na rynku produktów dla przemysłu szklarskiego, a także znacząco rozszerzy portfolio produktów, wykorzystywanych m.in. w odlewnictwie, przemyśle budowlanym i ceramicznym.

źródło i zdjęcia: Grupa Atlas