Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych jest jednym z kluczowych etapów prac w technologii suchej zabudowy. Poprawnie przygotowane łączenia i użycie świetnej jakości, odpowiednio dobranych materiałów to aspekty do których wykonawca powinien przywiązywać największa wagę. Użycie gotowej masy ATLAS GTA wraz z taśmą zbrojącą umożliwia przyspieszenie prac i gwarantuje estetyczny i trwały efekt.

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych
Grupa Atlas Tynki elewacyjne
www.atlas.com.pl
Dane kontaktowe:
42 631 89 55, 42 631 88 00
Kilińskiego 2 91-421 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Spoinowanie krok po kroku

Cały proces gruntowania i spoinowania płyt powinien odbywać się w odpowiednich warunkach. Ważna jest temperatura otoczenia (min. 5 stopni C) i ustabilizowana wilgotność (po zakończeniu prac mokrych - wykonaniu tynków, wyschnięciu wylewek itp.).

Płyty gipsowo - kartonowe cięte lub z krawędziami prostymi trzeba przygotować do spoinowania. Zaczynamy więc od frezowania, czyli złagodzenia kąta prostego za pomocą struga kątowego lub nożyka. Następnie należy oczyścić łączenia z powstałego kurzu. W przypadku gotowych płyt z krawędziami półokrągłymi trzeba jedynie dokładnie je odpylić.

Kolejnym krokiem jest aplikacja produktu, tj. wciśnięcie masy w przestrzeń między płytami. Można to zrobić za pomocą pacy lub wałka - w tym przypadku rekomenduje się dociśnięcie produktu szpachelką w celu dokładnego wypełnienia spoiny.

Kolejnym etapem, wykonywanym po wstępnym związaniu masy ATLAS GTA w szczelinach pomiędzy płytami, jest wklejenie wybranej taśmy zbrojącej: z włókna szklanego, papierowej lub amerykańskiej. Trzeba dołożyć cienką warstwę produktu, a następnie wkleić taśmę, która powinna być nałożona tak, aby jej środek wypadał dokładnie w miejscu łączenia płyt.

Następnie wystarczy nanieść kolejną warstwę gładzi za pomocą wałka lub pacy i wyrównać powierzchnię. Sugeruje się dociśnięcie łączenia za pomocą szpachelki lub pacy, mające na celu równomierne rozprowadzenie oraz usunięcie pęcherzyków powietrza spod taśmy. W razie szpachlowania całej powierzchni, najpierw należy wyrównać chłonność płyt i łączeń za pomocą środka gruntującego. Gładź nakłada się po całkowitym wyschnięciu gruntu.

ATLAS GTA to gładź, którą można nakładać wałkiem, pacą lub mechanicznie, jednak wcześniej konieczne jest wyrównanie powierzchni za pomocą szerokiej pacy ze stali nierdzewnej, a po całkowitym wyschnięciu zeszlifowanie drobnych nierówności ręcznie lub mechanicznie. 

źródło i zdjęcia: Grupa Atlas