Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) jest częścią Światowej Organizacji Zdrowia. Sklasyfikowała ona wełnę mineralną zgodnie z dyrektywą UE 97/69/WE, która stanowi, że włókna wełny mineralnej mogą zostać uwolnione od jakichkolwiek podejrzeń o działanie rakotwórcze, jeśli są biorozpuszczalne.Dyrektywa Unii Europejskiej 97/69/WE została przyjęta w grudniu 1998 roku i określa wymagania związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem dla produktów ze sztucznych włókien szklanych (MMVF). Dyrektywa dzieli rakotwórczość produktów MMVF na następujące kategorie:
Kategoria 1: rakotwórcze dla ludzi (azbest)
Kategoria 2: prawdopodobnie rakotwórcze (włókno ceramiczne)
Kategoria 3: potencjalnie rakotwórcze (wełny izolacyjne, które nie zostały przebadane)
Kategoria 4: nie mogą być sklasyfikowane jako rakotwórcze (produkty z wełny mineralnej PAROC)
Na podstawie "Noty Q" Europejskiej Dyrektywy 97/69/WE, wełna mineralna produkowana zgodnie z klasyfikacją UE rozpuszcza się w określonym czasie, po wprowadzeniu do organizmu człowieka i może być oznaczona jako "nieklasyfikowana", co oznacza że jest uważana za nie rakotwórczą. Paroc zmodyfikował skład chemiczny włókien, aby spełniały wymogi rozpuszczalności. Europejska Rada ds. Certyfikacji Produktów z Wełny Mineralnej (EUCEB) weryfikuje zgodność włókien z kryteriami wyłączenia z dyrektywy europejskiej. Jeżeli włókna spełniają kryteria testów EUCEB przyznaje się producentowi prawo do umieszczania etykiety EUCEB na jego opakowaniach. Dzięki tej etykiecie, klienci mogą łatwo dowiedzieć się, że produkty z wełny mineralnej są wykonane z włókien zwolnionych z europejskiej klasyfikacji rakotwórczości.
Komisja ds. Jakość w EUCEB, na podstawie opinii niezależnych ekspertów, zapewnia, że testy zostały przeprowadzone zgodnie z europejskimi protokołami, oraz że wyniki są zgodne z kryteriami biotrwałości określonymi w "Nocie Q" Dyrektywy Europejskiej 97/69/WE, a także że skład chemiczny wytwarzanych włókien jest taki sam, jak włókien badanych.
Paroc jest członkiem EUCEB i używa znaku EUCEB na terenie Finlandii, Szwecji, Polski i Litwy. Wszystkie państwa członkowskie wdrożyły wymienioną dyrektywę UE do swoich ustaw krajowych.
Znak jakości RAL
Od czerwca 2000 r. w Niemczech obowiązuje zakaz obrotu, produkcji i wykorzystania biotrwałych sztucznych włókien mineralnych w izolacji cieplnej i akustycznej budynków oraz w izolacjach technicznych. To "Rozporządzenie o zmianie Prawnych Rozporządzeń dotyczących Chemikaliów" (Verordnung zur Änderung chemikalienrechtlicher Verordnungen) zawiera przepis dotyczący wyłączenia z zakazu włókien bio-rozpuszczalnych, które są zgodne z kryteriami wyłączenia podanymi przez niemieckie "Rozporządzenie o Substancjach Niebezpiecznych" (Gefahrstoff-Verordnung). Takie bio-rozpuszczalne włókna są więc dozwolone zgodnie z tym zarządzeniem. Kryteria te nie są takie same jak kryteria zwolnienia zawarte w Dyrektywie Europejskiej. W większości przypadków włókna wełny mineralnej spełniające niemieckie kryteria wyłączenia są bardziej bio-rozpuszczalne niż włókna spełniające kryteria europejskie.
Organizacja Gütegemeinschaft Mineralwolle e.V. (GGM) przyznaje producentom znak jakości RAL oraz regularnie sprawdza, czy dany producent wełny mineralnej spełnia wysokie wymagania jakościowe. Produkty z wełny mineralnej wyróżnione znakiem jakości RAL nie są objęte zarządzeniem ustalającym zakaz dla substancji chemicznych. Znak jakości RAL dla "wyrobów wykonanych z wełny mineralnej" wskazuje, że jakość i bezpieczeństwo produktów z wełny mineralnej sprawdzana są przez niezależną stronę trzecią.
źródło i zdjęcia: Paroc