Płyta lamellowa PAROC CGL 20cy do ochrony cieplnej, ogniowej i akustycznej stropów garażowych.
Cechą charakterystyczną tej płyty jest to, że boczne krawędzie płyt są frezowane, co w połączeniu z odpowiednim systemem ociepleniowym daje bardzo korzystny efekt wizualny izolowanego stropu. Dodatkowo, od strony powierzchni frezowanej płyta jest zagruntowana, co pozwala na szybsze i ekonomiczne nałożenie powłok pośrednich i dekoracyjnych na powierzchnię płyty.
Montaż płyty lamellowej PAROC CGL 20cy nie wymaga dodatkowego kołkowania a jedynie przyklejenia do stropu przy pomocy odpowiedniej zaprawy klejowej. Płyty należy tak układać, aby połączenia z krótszymi krawędziami wypadały mijankowo, co wzmacnia efekt wizualny. Po przyklejeniu płyt do stropu wykonuje się na nie natrysk powłoki pośredniej i dekoracyjnej. Prostopadły układ włókien do powierzchni czołowych zapewnia odpowiednią wytrzymałość płyty na rozciąganie i ściskanie.
Ochrona ogniowa
Całkowita niepalność płyt lamellowych (klasa reakcji na ogień A1) gwarantuje doskonałą ochronę konstrukcji przed długotrwałym działaniem ognia. Wg klasyfikacji ogniowej ITB żelbetowy strop pełny o min. grubości 100 mm zabezpieczony płytami PAROC CGL 20cy o min. grubości 60 mm wytrzymuje 240 minut pod działaniem ognia – klasa REI 240.
Ochrona cieplna
Oprócz bezpieczeństwa pożarowego płyta PAROC CGL 20cy doskonale zapewnia ochronę cieplną konstrukcji stropowej nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD wynosi 0,037 W/mK. Poniżej w tabelach podane zostały grubości płyty PAROC CGL 20cy dla których obliczone są współczynniki przenikania ciepła U (W/m2K) dla typowych konstrukcji stropowych.
Odpowiednia akustyka
Płyty PAROC CGL 20cy doskonale tłumią i wyciszają dźwięki powietrzne. Jest to szczególnie ważne w garażach, gdzie czasami jest dość znaczny ruch samochodowy. Zastosowanie tych płyt znacznie ogranicza czas pogłosu i poziom hałasu w pomieszczeniach garażowych co ma wpływ na nasz komfort akustyczny.
Dla grubości płyty PAROC CGL 20cy 60 mm wartość pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięków αw wynosi 0,95 a dla grubości 200 mm wartość ta wynosi 1,00. Tak więc zastosowanie tych płyt pozwala na osiągnięcie klasy pochłaniania dźwięków A.
Doskonałe parametry cieplne, ogniowe i akustyczne płyt PAROC CGL 20cy wraz z ich unikalnym kształtem i wykończeniem przyczyniły się do powstania wielu różnorodnych systemów opartych na płycie PAROC CGL 20cy. Każdy z systemów posiada własną Aprobatę Techniczną na stosowanie swoich produktów chemicznych (zaprawy, warstwy dekoracyjne, farby itp.).
Aby zagwarantować długotrwałość zastosowanego systemu musi być on wykonany zgodnie z dokumentacją techniczną budynku, instrukcją techniczną opracowaną przez producenta systemu, postanowieniami Aprobaty Technicznej oraz normami i przepisami obowiązującymi w budownictwie.
Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.
źródło i zdjęcia: PAROC