Fiński projekt renZeroTM przedstawia PAROC
W Finlandii, podobnie jak w Szwecji, do izolacji ścian zastosowano nowy produkt Paroc, stworzony właśnie na potrzeby projektów renZeroTM płyty "energia". Są to naklejone na sklejkę płyty o włóknach zorientowanych pionowo (lamellowe) z rowkami wentylacyjnymi, zapewniające szybkie usuwanie wilgoci z konstrukcji. Za pomocą połączeń rowków ukształtowanych na krawędziach sklejki i języczka oraz z użyciem kleju zapewnia się szczelne połączenie elementów oraz nieprzepuszczalną izolację konstrukcji budynku. Przy stosowaniu tych specjalnych płyt mostki termiczne były minimalne, przy ich pomocy wzmocniono drewniane konstrukcje nośne budynku oraz ukształtowano niepalną, bezszwową powłokę budynku. Używając takich samych elementów, po usunięciu starego pokrycia dachu, ocieplono również konstrukcję spadzistego dachu, następnie wykonano wykończenie przy użyciu nowego pokrycia dachowego z blachy.
Podczas tworzenia rozwiązań projektu renZeroTM stawiano zadanie stworzenia takich wyrobów i sposobów renowacji domów jednorodzinnych, które pozwoliłyby spełnić wymogi stawiane wobec budynków o energii bliskiej zeru oraz które można by było zastosować w projektach renowacji domów o drewnianej konstrukcji, budowanych w latach 1940-1980 w Szwecji i Finlandii.
W Finlandii modernizacja domu indywidualnego renZeroTM została rozpoczęta od fundamentu i dachu. Po usunięciu starego wykończenia elewacji z desek oraz pokrycia dachowego ocieplono cokół domu, a na całej długości dachu ułożono specjalne panele izolacyjne.
Na kalenicy, gdzie łączą się płyty ocieplające dach, uformowano rynienkę, którą wypełniono granulatem wełny kamiennej a potem zamknięto.
Wszystkie połączenia szczelnie zaklejono specjalnymi taśmami uszczelniającymi z systemu PAROC Conci.
Następnie na uformowanej na dachu warstwie ocieplenia wykonano konstrukcję więźby i hydroizolacji do zamocowania pokrycia dachowego z blachy.
Na ścianach wykonanych z miękkich mat z wełny uformowano amortyzującą warstwę izolacji, zwaną również wyrównującą, dzięki której do ocieplanej powierzchni można szczelnie dopasować elementy "energia".
W celu zamocowania ram okiennych w konstrukcji ściennej, uformowano specjalne ramy (zamki).
Elementy ocieplania ścian renERGIA mocowano do ścian przy pomocy specjalnych wkrętów do drewna z podwójnym gwintem, niepozwalających na zbyt mocne dociśnięcie mocowanych elementów, po przewierceniu sklejki oraz zamocowaniu w istniejących elementach szkieletu budynku. Złącza między elementami były uszczelniane przy pomocy specjalnej mastyki-kleju.
Inaczej niż w wypadku zrealizowanego w Szwecji projektu renZeroTM, w Finlandii zastosowano rozwiązanie wykończeniowe tynkowanie elewacji. Po zakończeniu ocieplania ścian, warstwa izolująca ciepło została pokryta tynkiem mineralnym.
Wyjątkowo dokładnie i szczelnie zostały wykończone krawędzie otworów okiennych.
W zmodernizowanym domu zainstalowano rekuperacyjny układ wentylacyjny, a na dachu wykonano kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody.
Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.
źródło i zdjęcia: PAROC