Najczęściej spotykanym i zwykle największym powierzchniowo elementem drewnianym we wnętrzach jest podłoga, dlatego skupiliśmy się właśnie na jej kolorystyce. Jakie podłogi w tym sezonie są najczęściej poszukiwane?
Powrót do natury
O najbardziej preferowany kolor drewnianej podłogi zapytaliśmy ponad 80 losowo wybranych osób - wyniki pokazują, że choć najbardziej cenimy naturalne wybarwienia drewna, coraz częściej nie boimy się też odważnych aranżacji. Większość badanych jako najmodniejszy kolor drewna wskazało naturalny kolor drewna dębowego - najpopularniejszego gatunku w naszym kraju i w całej Europie. Jego ciepły, lekko żółtawy odcień, chciałoby widzieć w swoich mieszkaniach na podłodze ponad 64% ankietowanych. Zaletą tego koloru z pewnością jest fakt, że pasuje do większości aranżacji - sprawdzi się zarówno w przypadku wnętrz z elementami o chłodnej, jak i cieplejszej kolorystyce.
Osoby preferujące naturalny odcień drewna, były też bardziej skłonne zdecydować się na podłogę w selekcji rustykalnej - gdzie na podłodze pojawiają się wyraźne sęki i elementu bielu.
Druga największa w kolejności grupa badanych - 18% - wskazała podłogi jasne, bielone, jako najbardziej pasujące do swoich wnętrz. Dla tych osób ważne było, by wzór drewna był jak najbardziej jednolity - bez wyraźnie zaznaczonych sęków i przejść kolorystycznych.
Pozostali badani wskazywali na kolory ciemne, mocno nasycone oraz bardzo nietypowe - np. wpadające w czerwień lub fiolet. Choć trzeba uczciwie przyznać, że najwyraźniej trend na bardzo ciemne podłogi typu wenge w naszym kraju coraz bardziej odchodzi do lamusa.
Jesteśmy tradycjonalistami (?)
Taką tezę potwierdza większość producentów, dystrybutorów i montażystów podłóg drewnianych oraz chemii podłogowej, której użycie może zdeterminować ich kolor.
Według nich, Polacy lubią podziwiać w kolorowych magazynach nietypowe rozwiązania wnętrzarskie - także jeśli chodzi o podłogi drewniane - ale do swoich domów wybierają już nieco bardziej zachowawcze rozwiązania.
Opinie specjalistów zdają się potwierdzać wskazane w badaniu preferencje kolorystyczne odnośnie podłogi drewnianej - jak podkreślają niektórzy - wielu klientów poszukuje np. podłóg w kolorze surowej dębiny, która najbardziej zbliża ich do naturalnego koloru drewna.
Nie lubimy nudy
Podłoga drewniana to spory wycinek budżetu przy urządzaniu mieszkania. Kupuje się ją jednak zwykle raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt (!) lat. Czy oznacza to, że wybierając podłogę zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami „skazujemy” się na jej kolor przez lata? Absolutnie nie!
Nasze badanie pokazało, że nie lubimy nudy - niemal wszyscy ankietowani deklarowali, że raz na kilka lat lubią zmieniać wystrój wnętrz swoich mieszkań i domów. Czy przy okazji generalnego odświeżania, możemy także zmienić wygląd naszej podłogi drewnianej?
Kolor podłogi determinowany przez gatunek drewna już od dawna przestał być ograniczeniem dla klientów - mówi Dariusz Turski, ekspert marki Pallmann, producenta chemii do wykańczania drewna. - Zastosowanie odpowiedniego środka np. koloryzującego podkładu lub olejo-wosku powoduje zmianę kolorystyki podłogi. To co najciekawsze, zmiany kolorystyki możemy dokonywać praktycznie przy każdej renowacji podłogi - dzięki temu nie jesteśmy związani z kolorem podłogi na lata - nawet jeśli jest to szlachetna drewniana posadzka. Naszym klientom zaoferowaliśmy już jakiś czas temu rozwiązanie umożliwiające wykończenie podłogi na pięć różnych sposobów. Mowa tu o olejo-wosku Magic Oil 2K Color, który jest dostępny w modnych kolorach: białym, czarnym, czerwonobrązowym, szarym oraz ciemnobrązowym.
Absolutną nowością na rynku profesjonalnych produktów parkieciarskich jest dwuskładnikowy, koloryzujący podkład na bazie oleju Pallmann Pall x 333 Color. Produkt ten może być stosowany zarówno pod bezbarwny olej jak i lakier. Gama kolorystyczna jest identyczna z kolorami oleju Magic Color. - Posiadając jeden środek możemy wykonać barwienie podłogi, niezależnie od tego czy końcową warstwą będzie olej, czy też lakier. Dzięki zastosowaniu drugiego składnika, Pall x 333 Color może być pokrywany lakierem już w ciągu kilku godzin, co znacznie skraca okres prac renowacyjnych bez ryzyka późniejszych problemów z przyczepnością lakieru. Nowy produkt przeszedł już kilka testów na naszych budowach i spotkał się z uznaniem wykonawców oraz użytkowników końcowych - dodaje Dariusz Turski.
źródło i zdjęcia: UZIN