Innowacyjna mikrobiogazownia w Studzionce - przy współpracy z firmą Wolf System

Powstające w Polsce biogazownie rolnicze to przede wszystkim zakłady, które firma Wolf System buduje przy gospodarstwach zajmujących się uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Niekiedy są to instalacje zrzeszające grupę rolników w spółdzielnie lub też przy fermach czy zakładach przetwórczych.

Innowacyjna mikrobiogazownia w Studzionce - przy współpracy z firmą Wolf System
WOLF Haus Domy drewniane prefabrykowane
Dane kontaktowe:
32 605 37 00
Budowlana 17 41-100 Siemianowice Śląskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na uwagę zasługuje jednak niewielka biogazownia zlokalizowana w miejscowości Studzionka, w gminie Pszczyna w województwie śląskim. Instalacja ta pracuje na potrzeby jednego gospodarstwa i jest jednym z dwóch tego rodzaju zakładów w naszym kraju.

Pomysł na budowę mikrobiogazowni w gospodarstwie Państwa Bibianny i Grzegorza Pojdów zrodził się w 2006 roku, kiedy to wymogi unijne nakładały na rolników budowę płyt żelbetowych do gromadzenia obornika oraz zbiorników na odchody zwierzęce. Po kilku wyprawach do Austrii i Niemiec, gdzie rolnicy ze Studzionki mogli oglądać małe biogazownie funkcjonujące na potrzeby jednego gospodarstwa rolnego i będące jednocześnie alternatywą dla pozbywania się odpadów hodowlanych, zapadła decyzja o budowie mikrobiogazowni w ich gospodarstwie. Jednym z autorów projektu innowacyjnej biogazowni był mgr inż. Ludwik Latocha. Postawienie zakładu trwało 2 lata, a roboty budowlane zostały wykonane przez firmę Wolf System.

Przygotowanie zbiornika pofermentacyjnego dla mikrobiogazowni w Studzionce o mocy 30kW było dla nas pierwszym doświadczeniem związanym z udziałem w budowie małego zakładu do produkcji biogazu w Polsce. Cieszy fakt, że Państwo Pojdowie z pomocą mgr. inż. Ludwika Latochy doprowadzili do powstania przy swoim gospodarstwie instalacji, która dużą popularnością cieszy się w Niemczech czy Austrii. Przywołałem właśnie te państwa, gdyż rolnictwo w nich jest równie rozdrobnione jak w naszym kraju. Dlatego warto czerpać z ich doświadczeń – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

Budowa została sfinansowana ze środków własnych gospodarzy i zaciągniętego przez nich kredytu bankowego. Warto zaznaczyć, że praca, którą wnieśli właściciele gospodarstwa oraz wykorzystanie urządzeń już w zagrodzie używanych, np. cysterny kolejowej, która została wykorzystana, jako komora fermentacyjna, spowodowały znacznie obniżenie kosztów budowy instalacji.

Obecnie biogazownia, która powstała przy współpracy z firmą Wolf System, przetwarza odchody kurze i gnojowicę świńską. Oczyszczony z siarkowodoru biogaz doprowadzany jest do agregatu kogeneracyjnego i tam przetwarzany na energię. Ubocznym produktem pozostałym w produkcji biogazu jest naturalny nawóz, którym Państwo Pojdowie zasilają swoje uprawy. Z kolei wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby biogazowni i potrzeby własne gospodarstwa, natomiast uzyskiwana równolegle energia cieplna ogrzewa budynek mieszkalny oraz budynki inwentarskie.

Źródło: Wolf System

Więcej