Odzysk szkła szklarniowego
Kilka miesięcy temu zespół Pilkington UK Architectural zakończył projekt odzysku szkła szklarnianego w zakładzie Watson Street, ukazując obiecującą przyszłość bardziej zrównoważonej produkcji szkła poprzez możliwości recyklingu w sektorze ogrodniczym.
W ramach tego projektu spotkały się zespół Pilkington Botanical™, R&D Incubator oraz z firma Cambridge HOK, realizująca projekty szklarniowe. Ich celem było pogłębienie zrozumienia łańcucha wartości szkła na brytyjskim rynku szklarni.
Połączenie wiedzy i doświadczeń każdej ze stron przysłużyło się właścicielom szklarni, którzy również skupiali się na zrównoważonym rozwoju i byli zainteresowani recyklingiem starej struktury obiektu, wcześniej używanego do uprawy pomidorów i ogórków.
Za cel wspólnych działań obrano zbudowanie nowej, nowocześniejszej konstrukcji szklarni, przy redukcji negatywnego wpływu na środowisko.
Właściciel szklarni i dyrektor firmy określili ją jako miejsce, które koncentruje się na odnawialnych źródłach energii, z energią słoneczną jako priorytetową. Na co dzień zbierana jest tam deszczówka, którą się uzdatnia i ponownie wykorzystuje w procesie uprawy.
W pewnym momencie zaistniała potrzeba wymiany szyb, więc podjęto decyzję o zastąpieniu istniejącego szkła nowymi, energooszczędnymi szybami.
- Cieszymy się, że nasza stara szklarnia zostanie przekształcona w coś wartościowego. Pilkington UK znacznie przekroczył nasze oczekiwania w tym zakresie. Ich różnorodne zastosowania, w tym szkło solarne, sprawiły, że wierzymy, iż właściwe wykorzystają nasze szklane odpady - mówią.
Tym samym szkło, które w normalnej sytuacji mogło trafić na składowisko, zostało przetopione i przekształcone w kolejną generację szkła na potrzeby nowej szklarni.
W ramach tego pojedynczego projektu 10 000 m² szkła, czyli około 200 ton, zostało poddane recyklingowi i przekształcone w nowe produkty, co pozwoliło na oszczędność ponad 50 ton CO₂.
Właściciel szklarni był przy tym świadomy, że żywotność ich 40-letniego szkła jeszcze nie dobiegła końca i spodobała mu się myśl, że Pilkington UK będzie w stanie tchnąć w nie nowe życie.
Przyszłości rolnictwa szklarniowego
Rolnictwo szklarniowe zrewolucjonizowało sposób, w jaki uprawiane są rośliny. Kluczem do sukcesu okazała się redukcja zużycia wody oraz cennej, żyznej ziemi, a także zwiększenie różnorodności upraw, które można uprawiać lokalnie.
Dodatkową pomocą okazała się gama produktów Pilkington Botanical™, które sprzyjają poprawie plonów i czynią rolnictwo szklarniowe bardziej zrównoważonym.
Takie podejście do zrównoważonego rozwoju napędza rozwój produktów szklanych, które zmniejszają zużycie energii i wspierają działania mające na celu zmniejszenie wpływu rolnictwa szklarniowego na środowisko. Dotyczy to zarówno kreowania gamy produktów, jak i sposobu ich produkcji.
Według szacunków do 2050 roku światowa populacja wzrośnie o 2,3 miliarda. Aby wyżywić te 9,1 miliarda ludzi, światowa produkcja żywności będzie musiała wzrosnąć o 70%.
Kolejne szacunki mówią o tym, że 90% tego wzrostu produkcji będzie musiało pochodzić z intensyfikacji obecnych plonów i optymalizacji sposobów uprawy.
Szklarnie w Polsce zajmują 12 489 tys. m2, natomiast w Wielkiej Brytanii to aż 30 000 tys. m². Prognozuje się, że do 2027 roku rynek rolnictwa szklarniowego wzrośnie o 9%. W związku z tym, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność, konieczne będzie wprowadzenie nowych, bardziej wydajnych szklarni.
- Szkło jest niesamowicie zrównoważonym materiałem, ponieważ można je wielokrotnie przetapiać i poddawać recyklingowi, nie tracąc na jakości. Niestety, duża część tego szkła trafia na składowiska. Pilkington Botanical™ wyobraża sobie przyszłość, w której szklarnie kończyły swoją użyteczność, będą demontowane, zbierane i przetapiane na kolejną generację szkła o wyższej wydajności - mówi Aleksandra Pasek odpowiedzialna za szkło szklarniowe w Pilkington Polska.
Przyszłość recyklingu szkła
Recykling starego szkła to kolejna droga do bardziej zrównoważonego ogrodnictwa i samych produktów szklanych. Wykorzystanie szkła szklarniowego z recyklingu nie tylko ograniczy zużycie nowych surowców, takich jak piasek, węglan sodu, tlenek wapnia itp., które stanowią składniki szkła, ale także obniży temperaturę topnienia, zmniejszając ilość potrzebnego paliwa.
Te dwa czynniki znacząco zredukują wpływ szkła na środowisko i emisję CO₂.
Warto zwrócić uwagę na największe wyzwanie związane z tym tematem - nawet niewielkie zanieczyszczenia stłuczki szklanej mogą mieć katastrofalne skutki dla produkcji nowego szkła.
W przypadku angielskiej szklarni problemy z produktami innymi niż szkło, przyczepionymi do szyb oraz innymi odpadami zebranymi na miejscu rozwiązano poprzez ścisłą współpracę z właścicielem szklarni, zmianę sprzętu oraz dokładniejsze monitorowanie procesu usuwania i zbierania szkła.
Wspólne starania sprawiły, że projekt był udany i przebiegł bardzo płynnie. Teraz może uchodzić za wzór dla przyszłych inicjatyw. Pomogło to również zidentyfikować potrzebne usprawnienia w sprzęcie, co uczyni recykling szkła bardziej opłacalnym na większą skalę, gdy przetapianie dużych ilości stłuczki szklanej będzie stawać się coraz większą częścią produkcji szkła.
Mimo że był to pojedynczy projekt, pomoże on wyznaczyć kierunek, w jaki sposób zarządzać starym szkłem szklarniowym i to na całym świecie. Wykorzystanie stłuczki z tej jednej szklarni pozwoliło zaoszczędzić 50 ton CO₂, co jest równoważne z wycofaniem około 10 samochodów benzynowych z ruchu na rok.
źródło i zdjęcia: NSG Group