Działalność kulturalna Dworku Koćmierzów
Początki działalności kulturalnej Dworku Koćmierzów sięgają 2005 roku. Sandomierskie Centrum Kultury, regularnie urozmaica ofertę placówki, proponując ciekawe i różnorodne formy aktywnego spędzania czasu i uczestnictwa w kulturze.
Ich celem jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań, a także międzypokoleniowa integracja społeczności lokalnej. Nie inaczej jest w przypadku ich najnowszego projektu - wspomnianej Szklarni Społecznej.
Szklarnia Społeczna - idea projektu
Szklarnia Społeczna powstała z myślą o lokalnej społeczności. Ideą projektu jest stworzenie wspólnej przestrzeni do wypoczynku. To pierwsze takie miejsce w mieście, do którego każdy będzie mógł przyjść i własnoręcznie zasiać najróżniejsze warzywa, zioła i kwiaty, a następnie obserwować efekty wspólnej pracy i rozwój roślin.
Szklarnia przy Dworku Koćmierzów to również innowacyjna przestrzeń, gdzie będą organizowane spotkania edukacyjne o ekologii i zdrowym żywieniu, a także warsztaty botaniczne.
- Chcemy, aby Szklarnia Społeczna spełniała funkcje integracyjne, łączące ludzi, którym bliska jest natura i ekologia. Ważne jest dla nas, aby miała ona również walor edukacyjny. Dlatego planujemy zorganizowanie szeregu warsztatów dla społeczności lokalnej - poczynając od wspólnego zagospodarowania szklarni, przez sadzenie rośli, wspólne dbanie o nie, po zbiory i ich przetworzenie. - mówi dr Katarzyna Radziwiłko, Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury.
Aby zapewnić szklarni długowieczność i umożliwić funkcjonowanie niezależnie od pory roku do jej budowy zostały wykorzystane wybrane szyby z asortymentu Pilkington Botanical™.
Seria obejmuje szeroką gamę rozwiązań szklanych, mających na celu zwiększenie transmisji światła, przyspieszenie wzrostu upraw, a także ich ochronę.
W szklarni społecznej zastosowano następujące rodzaje szkła:
Pilkington HortiClean™
Samoczyszczące szkło, które stanowi idealne, ekologiczne rozwiązanie dla szklanych konstrukcji dachowych, oranżerii i ogrodów zimowych, gdzie niższa przepuszczalność światła może być akceptowalna w zamian za bezpieczeństwo, wygodę i oszczędność wody.
Trwała powłoka tego produktu ma właściwości fotokatalityczne i hydrofilowe, które są niezmienne przez cały okres użytkowania szkła. Zmniejszają potrzebę ręcznego czyszczenia szyb, oszczędzając wodę, eliminując stosowanie potencjalnie szkodliwych detergentów i zwiększając bezpieczeństwo osób, które mogłoby być zagrożone podczas prac konserwacyjnych na wysokości.
Pilkington Optiwhite™
Jest to praktycznie bezbarwne szkło float o niskiej zawartości żelaza, które umożliwia zwiększoną przepuszczalność światła w zakresie fotosyntetycznie aktywnym (PAR). Dostępny w grubościach od 2 mm do 19 mm.
Precyzyjnie kontrolowany proces produkcyjny zapewnia wysoką jakość i jednolite właściwości produktu. To wszystko sprawia, że szkło to jest idealnym rozwiązaniem dla rynku szklarniowego.
Pilkington HortiGrow™ 98
Produkt do zastosowań, w których istotna jest maksymalizacja przepuszczalności światła. Dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej po obu stronach szkła o niskiej zawartości żelaza, przepuszczalność światła może zostać zwiększona do 98%. Produkt ten oferuje wyjątkową trwałość przez cały okres użytkowania szkła.
Różnorodny charakter roślin i upraw oznacza, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego projektu Szklarni Społecznej
- W Szklarni Społecznej w Dworku Koćmierzów zastosowaliśmy trzy różne rodzaje szkła z gamy Pilkington Botanical™, które zapewniają komfortowe warunki dla upraw warzyw, ziół i kwiatów. Dzięki bogatej ofercie produktów mogliśmy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla szklarni w Sandomierzu, która będzie służyć mieszkańcom przez długie lata. Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy pomóc w zrealizowaniu fantastycznego projektu dla lokalnej społeczności. - mówi Magdalena Skoczyńska dyrektor sprzedaży produkcji podstawowej w Pilkington Polska.
źródło i zdjęcia: Pilkington Polska