Ile ciepła ucieka przez przegrody budynku?
Dom bez izolacji będzie tracić ciepło. Najwięcej energii tracimy przez dach (ok. 30%), przez elewację (ok. 25%), wentylację (ok. 20%), przez podłogę (ok. 5%).
Pozostałe straty następują przez okna i nieszczelności. Planując izolację domu, powinniśmy zadbać o kompleksowe działania. A zacząć warto od izolacji fundamentów.
Izolacja fundamentów
Do izolacji termicznej fundamentów stosujemy płyty specjalistyczne. Produkowane są z hydrofobowego surowca. Ten materiał łączy w sobie 3 najistotniejsze cechy: niską nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie, dobrą izolacyjność oraz wysoką wytrzymałość na naprężenia. Charakteryzuje się też wysokim ciężarem właściwym.
Docieplenie podłóg i dachów
Docieplenie podłóg i dachów można wykonać twardą płytą styropianową Dach/Podłoga. Te płyty styropianowe stosuje się w aplikacjach wymagających przenoszenia średnich i wysokich obciążeń mechanicznych, w których dopuszczalne obciążenie użytkowe waha się z reguły od 2400 do 3000 kg/m2.
Wspomnieć też warto o płytach akustycznych przeznaczonych do zastosowania w budynkach wielokondygnacyjnych, które zabezpieczają mieszkańców przed dźwiękami uderzeniowymi powstającymi w wyniku drgań stropu podczas jego użytkowania.
Poziom tłumienia dźwięków uderzeniowych zawiera się zwykle od 26 do 31dB.
Elewacje
Do izolacji ścian elewacyjnych można użyć białego lub grafitowego styropianu. Inwestor może wybrać płyty pozwalające na wykonanie optymalnej izolacji.
Oferta zawiera tradycyjne białe fasadowe płyty z lambdą 0,045-0,038 W/(m×K) lub styropian grafitowy z lambdą 0,033-0,031 W/(m×K).
Wybierając płyty grafitowe możemy zmniejszyć grubość w granicach 20-30% w stosunku do białych płyt przy zachowaniu podobnej izolacyjności jak w przypadku styropianu białego.
Korzyści z kompleksowej izolacji termicznej budynku
Kompleksowa izolacja budynku to przede wszystkim niższe koszty dostarczenia energii potrzebnej do ogrzania domu. Komfort termiczny to ciepłe podłogi i wnętrza zimą oraz przyjemny chłód latem.
Dobrze zaprojektowana izolacja styropianowa uchroni nas przed stratami ciepła, ale również może zabezpieczyć konstrukcję budynku przez zawilgoceniem.
Chociaż styropian nie jest izolatorem przeciwwilgociowym, to dobrze dobrana grubości spowoduje, że punkt rosy (skraplania się powietrza) wypadnie w izolatorze, a nie w ścianie nośnej.
Zanurzony całkowicie w wodzie styropian chłonie zaledwie kilka procent wody, a dla odmian hydrofobowych badania wykazują zaledwie 3-4%.
Klasy energetyczne budynków
Od 2026 zostaną wprowadzone klasy energetyczne budynków od A+ do G. To jasna informacja dla nabywcy nieruchomości, ile energii pierwotnej (kWh/m2rok) jest niezbędne do ogrzania m2 przez rok.
Zeroemisyjne domy otrzymają klasę A+, te z zapotrzebowaniem powyżej 150 klasę G. Klasy energetyczne będą jednym z kryteriów wyznaczających atrakcyjność budynków i mogą mieć znaczący wpływ na cenę nieruchomości.
Aktualnie do odbioru budynku potrzebne jest zaświadczenie z audytu energetycznego dokumentującego potrzebną energię pierwotną do ogrzania m2.
Od 2021 domy jednorodzinne nie powinny zużywać więcej niż 70 (kWh/m2rok) a domy wielorodzinne poniżej 65 (kWh/m2rok). Wiele budowanych domów w 2024 roku spełnia klasę energetyczną B. Docelowo wymiana źródła ciepła może sprawić, że owe budynki będą zeroemisyjne.
źródło i zdjęcia: Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.