W polskich szkołach uczniowie oddychają bardzo złym powietrzem - alarmujące wyniki badań

Przeprowadzone w polskich szkołach badania wykazały, że poziom CO2 w salach lekcyjnych, już kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu zajęć rośnie z 500 ppm do 4500 ppm. Kilkukrotnie przekraczające normy stężenie CO2 i radonu nie tylko utrudnia koncentrację, lecz również jest realnym zagrożeniem dla zdrowia dzieci. To negatywne zjawisko nie ma związku z sezonem grzewczym.

W polskich szkołach uczniowie oddychają bardzo złym powietrzem - alarmujące wyniki badań
Stiebel Eltron Polska Pompy ciepła, wentylacja i rekuperacja, ogrzewacze wody, ogrzewacze pomieszczeń
Dane kontaktowe:
22 609 20 30
Działkowa 2 02-234 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Fatalna jakość powietrza, którym oddychają dzieci w szkołach, stała się na tyle poważnym problemem, że konferencję na ten temat zorganizowano w Senacie RP.

Wśród zaleceń ze strony ekspertów uczestniczących w konferencji wskazano stosowanie wentylacji mechanicznej pomieszczeń oraz urządzeń do oczyszczania i dezynfekcji powietrza.

Podkreślono również potrzebę uwzględnienia w programach termomodernizacji budynków oświatowych, prowadzonej w ramach transformacji energetycznej, środków na poprawę jakości powietrza, które obecnie nie uwzględniają takich systemów.

Jarosław Popadyk, menedżer ds. wentylacji w Stiebel Eltron

- Podczas modernizacji budynków stosuje się coraz lepsze materiały termoizolacyjne i energooszczędne okna. Bez odpowiedniej wentylacji sale lekcyjne są szczelne jak termos – zwraca uwagę Jarosław Popadyk, menedżer ds. wentylacji w Stiebel Eltron.

A to powoduje problemy z jakością powietrza, co skutkuje tym, że „dzieci w polskich szkołach oddychają gorszym powietrzem niż świnie w chlewach i kury w kurnikach” jak komentował jeden z ekspertów. Dlatego tak istotna jest dbałość o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

- Obecne technologie pozwalają na zamontowanie rekuperacji decentralnej, która nie wymaga wielkiej ingerencji w bryłę budynku, a wydajność dostępnych na rynku urządzeń centralnej i decentralnej wentylacji dostosowano do potrzeb większych pomieszczeń np. sal lekcyjnych lub konferencyjnych, a także lokali gastronomicznych - dodaje Jarosław Popadyk.

Przykładem gdzie zastosowano takie rozwiązanie jest żłobek w Tczewie. Podczas jego modernizacji wdrożono system obejmujący 18 rekuperatorów VLR 70 Trend EU oraz trzy centralne sterowniki VLR 70-8 CU.

Dzięki temu maluchy mogą cieszyć się świeżym powietrzem we wnętrzu, w którym dodatkowo podczas upałów temperatura rośnie wolniej niż w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej.

Innym przykładem jest zespół szkół w Miejskiej Górce, w której do zapewniania czystego powietrza zastosowano 22 centralne rekuperatory VRL-C 870.

Są one dostosowane do wentylacji większych pomieszczeń np. sali lekcyjnych lub konferencyjnych, a także lokali gastronomicznych gdzie przebywa większa liczba osób.

Stiebel Eltron oferuje urządzenia o wydajnościach 300 lub 870 m3/h. Pracują one cicho dzięki izolacji akustycznej i przystosowane są do pracy w pomieszczeniu użytkowym.

Co więcej, zapewniają nawiew i wyciąg powietrza bez systemu orurowania, co ułatwia montaż w istniejących obiektach.

źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron