Sika, międzynarodowy lider w produkcji chemii budowlanej, realizuje w Polsce nową inwestycję, obejmującą rozbudowaną fabrykę oraz farmę fotowoltaiczną. Kompleks zostanie zlokalizowany w Brześciu Kujawskim, w pobliżu Włocławka, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To największy jak dotąd projekt Sika w Polsce, który umocni jej pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wesprze rozwój lokalnej gospodarki.
W pierwszym etapie inwestycji Sika planuje budowę zaawansowanej technologicznie fabryki oraz nowoczesnego magazynu, w którym obsługę zapewnią ekologiczne wózki jezdne, zasilane energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej.
W ramach drugiego etapu powstaną centrum szkoleniowe dla klientów oraz centrum badań i rozwoju (R&D). Łączna powierzchnia tych obiektów wyniesie 11 tys. mkw. Fabryka Sika, zlokalizowana w Machnaczu, w gminie Brześć Kujawski, będzie produkować produkty sypkie oraz domieszki na nowoczesnych liniach, charakteryzujących się wysoką jakością i efektywnością.
- Jesteśmy w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Przed nami wiele pracy – w tym wyłonienie generalnego wykonawcy. Opracowaliśmy ambitny plan działania, zgodnie z którym planujemy otwarcie fabryki i rozpoczęcie produkcji w czwartym kwartale 2026 roku. Nowa fabryka to strategiczna inwestycja Sika w Polsce – największa jak do tej pory. Również w skali działalności naszego koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej będzie to infrastruktura o największej powierzchni. Nowy Zakład Produkcyjny na terenie gminy Brześć Kujawski wpłynie na dostępność produktów koncernu Sika na mapie Europy - mówi Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika.
Rolę Inwestora Zastępczego Sika powierzyła firmie PM Inwestor Zastępczy, która do tej pory zrealizowała dla swoich klientów ponad pół tysiąca inwestycji.
- Lokalizacja inwestycji przy szlakach komunikacyjnych północ-południe i zachód-wschód oraz w pobliżu złóż surowców niezbędnych do wytwarzania produktów sypkich i domieszek nie jest przypadkowa. Nie bez wpływu pozostaje bliskość portów morskich. Dla Sika znaczenie ma również możliwość działania w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i współpraca z lokalnymi władzami. Wspólnie dążymy do tego, żeby inwestycja wsparła lokalna gospodarkę oraz otworzyła nowe możliwości dla lokalnych partnerów, wzmacniając ekosystem regionu - dodaje Jacek Olszewski, dyrektor operacyjny w firmie Sika.
Nie tylko energia z OZE
Sika planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 750 kWP, ale to nie jedyny element inwestycji mający na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Kolejnym kluczowym rozwiązaniem w zakresie zrównoważonego zarządzania zasobami w fabryce koło Włocławka będzie instalacja do oczyszczania ścieków przemysłowych. Dzięki niej możliwe będzie ponowne wykorzystanie wody niezbędnej w procesach produkcyjnych oraz do celów gospodarczych, co przyczyni się do oszczędzania zasobów naturalnych.
- Zrównoważony rozwój jest istotnym elementem strategii biznesowej Sika. Stawiamy na rozwiązania zapewniające lepszą efektywność energetyczną i ponowne wykorzystywanie zasobów naturalnych – i to nie tylko w procesie produkcyjnym, ale również w ramach strategii inwestycyjnej. Budowa nowej fabryki w Polsce pozwoli równocześnie obniżyć generowany ślad węglowy dzięki zoptymalizowanemu łańcuchowi dostaw – to kolejna korzyść dla środowiska - podsumowuje prezes Wojciech Ziemliński.
źródło i zdjęcia: Sika