Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Izolacja termiczna dachów płaskich zgodnie z wymaganiami certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding”

Hala B w nowym kompleksie Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie uzyskała certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding dzięki zaawansowanym rozwiązaniom izolacji termicznej. Zobacz, jak zastosowane technologie i materiały przyczyniły się do tego osiągnięcia.

Izolacja termiczna dachów płaskich zgodnie z wymaganiami certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding”
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
www.paroc.pl
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4, 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacje techniczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Hala B, wybudowana w III kwartale 2023 roku w nowym kompleksie magazynowo-logistycznym Panattoni Park Poznań A2, uzyskała certyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding” jako piąty obiekt w naszym kraju. Kluczowym punktem projektu było ocieplenie dachu o powierzchni 80 000 mkw., które z jednej strony wykracza poza obowiązujące normy izolacyjności, a z drugiej – umożliwia bezpieczny montaż dużej instalacji fotowoltaicznej.

Budynek został wybudowany zgodnie z wymogami oceny BREEAM na poziomie „Outstanding” przez generalnego wykonawcę Harden Construction. Aby uzyskać tak wysoką ocenę, obiekt musiał spełnić szczegółowe wymagania dot. m.in. energooszczędności oraz właściwości materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia budynku.

Generalny wykonawca zdecydował się na zastosowanie szeregu rozwiązań i technologii mających na celu m.in. minimalizację emisji CO2, optymalizację wykorzystania wody, a także maksymalizację efektywności energetycznej budynku.

Szczególnym nadzorem objęto przebieg prac pod kątem wykorzystania mediów, materiałów i chemii budowlanej. Dzięki temu obiekt uzyskał końcową ocenę BREEAM na poziomie 87,6%.

Ocena budynków pod kątem certyfikacji BREEAM

Ocena budynków pod kątem certyfikacji BREEAM to proces wymagający uwzględnienia różnych czynników, w tym możliwości obniżenia wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). Wpływ na ten wskaźnik mają różnorodne czynniki, takie jak m.in. zwiększenie grubości izolacji przegród czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jednym z kluczowych kryteriów uzyskania punktów do certyfikacji BREEAM jest redukcja wskaźnika EP o minimum 5%.

W tym kontekście, materiały budowlane odgrywają istotną rolę, a zastosowana wełna kamienna w postaci płyt PAROC ROS wyróżnia się posiadaniem certyfikatu EPD (Deklaracji Środowiskowej Produktu), co jest istotnym aspektem przy wyborze materiałów do projektów podlegających ocenie BREEAM.

Klasyfikacja BREEAM obejmuje holistyczny model oceny mierzący wartość obiektów w zakresie zrównoważonego budownictwa, w podziale na szereg kategorii i w oparciu o certyfikację przydzielaną przez niezależne podmioty zewnętrzne.

Aby uzyskać certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”, niezbędne jest też m.in. wykazanie ograniczenia emisji CO2 poprzez wykorzystanie niskoemisyjnych źródeł energii.

Oznacza to konieczność odpowiedniego uwzględnienia na etapie projektowania budynku, co z kolei wymaga szczegółowej analizy i doboru technologii, rozwiązań i materiałów budowlanych spełniających określone wymagania i parametry.

Dążenie do uzyskania certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding”

Dążenie do uzyskania certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding” wymaga nie tylko spełnienia określonych standardów dotyczących efektywności energetycznej, ale również zaangażowania w innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Dobrane przez naszych specjalistów technologie, zastosowanie właściwych materiałów oraz jakość wykonania prac budowlanych zagwarantowała pożądaną efektywność energetyczną budynku, ograniczając skutecznie przyszłe koszty użytkowania i co bardzo ważne - ślad węglowy.

Odnawialne źródła energii i izolacja termiczna warunkiem efektywności energetycznej

Jednym z kluczowych punktów na liście wymagań certyfikacji BREEAM było zapewnienie niskoemisyjności budynku.

Jest to rozumiane z jednej strony jako ograniczenie zapotrzebowania na energię do jego ogrzewania i chłodzenia, a z drugiej – uwzględnienie odnawialnych źródeł energii elektrycznej w miksie energetycznym obiektu.

Z tego względu na dachu hali zamontowano dużą instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy aż 700 kWp.

Fotowoltaika na dachu - kwestia dużej wagi

Wykonanie na dachu płaskim systemu fotowoltaiki wiąże się z pewnym wyzwaniem. Ze względu na wagę instalacji i systemów balastowych, konstrukcje tego typu muszą mierzyć się z dodatkowymi obciążeniami - liniowymi, punktowymi lub powierzchniowymi.

Oznacza to, że znajdujące się niżej warstwy, w tym przede wszystkim izolacja termiczna, muszą nie tylko skutecznie chronić wnętrza przed ucieczką ciepła, lecz zachowywać także odpowiednią wytrzymałość mechaniczną przez cały okres użytkowania.  

W przypadku obiektów magazynowych, deweloper Panattoni za standard przyjmuje obciążenie od fotowoltaiki na poziomie 25 kg/m2. Specyfikacja dewelopera wymaga jednocześnie, by wytrzymałość na ściskanie płyt izolacyjnych wynosiła minimum 40 kPa dla warstwy spodniej oraz 70 kPa dla warstwy wierzchniej.

W powyższe wymagania wpisała się wełna kamienna w postaci płyt PAROC ROS 40 w warstwie spodniej i PAROC ROS 70 w warstwie wierzchniej. Jednym z kluczowych warunków doboru rozwiązania izolacyjnego było zapewnienie odpowiednich parametrów w kontekście długoterminowych obciążeń pod instalację PV na dachu.

Straty ciepła i ślad węglowy ograniczone do minimum

W przypadku wielkokubaturowych obiektów przemysłowych czy magazynowo-logistycznych, potrzeba efektywności energetycznej ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia wieloletniej, optymalnej ekonomicznie eksploatacji.

Po wnikliwej analizie wymagań stawianych przed projektem, inżynierowie z firmy PAROC opracowali gotowe rozwiązanie, które zapewniło trwałą, bezpieczną ogniowo i wysoce efektywną energetycznie izolację dachu o łącznej powierzchni blisko 80 000 mkw.

Wysoka jakość i parametry termoizolacyjne naszych płyt z wełny kamiennej pozwoliły uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U przegrody na poziomie jedynie 0,15 W/m2K. To dwukrotnie mniej, niż wynosi maksymalna dopuszczalna przez prawo wartość wskaźnika 0,3 W/m2K dla obiektów magazynowo-przemysłowych z temperaturą w pomieszczeniach do 16°C*. Oznacza to, że straty energii wynikające z ucieczki ciepła poprzez dach zostały ograniczone praktycznie do minimum.

Dodatkowym argumentem za wybranym systemem izolacji był niski ślad węglowy oraz możliwość wieloletniego i bezproblemowego użytkowania. Każda płyta z wełny kamiennej, jaka opuszcza taśmy zakładu produkcyjnego Owens Corning PAROC w Trzemesznie, ogranicza emisyjność ocieplanego budynku przez cały okres jego eksploatacji.

Na każdą tonę CO2 wygenerowaną w procesie wyrobu izolacji PAROC przypada około 200 ton CO2, które udaje się zaoszczędzić w przeciągu 50 lat użytkowania obiektu. Co więcej, zgodnie z najnowszą Deklaracją Środowiskową Produktu, żywotność wełny PAROC wynosi co najmniej 60 lat, co odpowiada standardowemu cyklowi życia budynków**.

Ślad węglowy poszczególnych rozwiązań można sprawdzić przy pomocy Kalkulatora CO2, dostępnego bezpłatnie na stronie producenta.

Płynna współpraca i błyskawiczna realizacja

Wybudowana w III kwartale 2023 roku hala B w Robakowie to ponad 80 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej wybudowanej dla giganta branży odzieżowej. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Harden Construction - najszybciej rozwijający się w Polsce generalny wykonawca obiektów przemysłowych, logistycznych i produkcyjnych, który na koncie ma już łącznie ponad 700 000 mkw. oddanej do użytku powierzchni dla znaczących graczy, takich jak Carrefour, DB Schenker, InPost, Media Expert, Poczta Polska, DTW Logistics czy Panattoni.

Realizacja hali B w Robakowie nie jest pierwszą inwestycją, przy której Harden Construction zaufało rozwiązaniom izolacyjnym PAROC.

Niedawno ukończony drugi obiekt wchodzący w skład kompleksu w Panattoni Park Poznań A2 hala A posiada dwuwarstwowy system ocieplenia o łącznej grubości 130 mm, który zabezpiecza dach o powierzchni ponad 60 000 mkw. Obie firmy miały też okazję współpracować przy realizacji wcześniejszych inwestycji w Warszawie, Poznaniu, Kępnie i Psarach.

Profesjonalne rozpoznanie i przygotowanie projektu po stronie Harden Construction, sprawne zarządzanie jego realizacją oraz stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawiły, że obiekt powstał w rekordowym tempie - zaledwie sześć i pół miesiąca.

Niemała w tym rola sprawnych i profesjonalnych partnerów, którzy wpisali się w szybkie tempo prac budowlanych wykonawcy. W tym kontekście, w ciągu tylko jednego dnia, PAROC dostarczył na plac budowy 16 transportów, umożliwiając ocieplenie blisko 5000 mkw. dachu.

źródło i zdjecia: Owens Corning PAROC Polska