Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Tubolit DG Plus: Jak ograniczyć ślad węglowy o 75% i zyskać na certyfikacji?

Warszawski Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w ramach Planu Optymalizacji dla produktu Tubolit DG Plus marki Armacell udowodnił, że udało się zmniejszyć wbudowany ślad węglowy o imponujące 75% w porównaniu do danych z 2016 roku. Dodatkowo, zanotowano ulepszenia w pięciu różnych kategoriach. Te osiągnięcia są efektem inwestycji przeprowadzonych przez firmę oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Najnowsza linia produktów Tubolit DG Plus przynosi teraz jeszcze większe korzyści dla ekologii oraz zapewnia dodatkowe punkty przy zielonej certyfikacji projektów.

Tubolit DG Plus: Jak ograniczyć ślad węglowy o 75% i zyskać na certyfikacji?
Armacell Poland Elastyczne izolacje techniczne
local.armacell.com
Armacell Poland Elastyczne izolacje techniczne
Dane kontaktowe:
71 317 29 99/71 396 88 00
Targowa 2, 55-300 Środa Śląska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Izolacje Tubolit DG Plus, wykonane z polietylenu, są zaprojektowane z myślą o rurach PP/PEX, oferując system ochronny, który efektywnie przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu budynków na środowisko. Dzięki zastosowaniu elastycznej, zamknięto-komórkowej pianki, możliwe jest ograniczenie strat energetycznych w trakcie przesyłu, obniżenie poziomu hałasu ze względu na właściwości akustyczne oraz ochrona przed dyfuzją pary wodnej.

To zapobiega kondensacji i zwiększa trwałość oraz efektywność eksploatacji instalacji. Tubolit DG Plus, jako jedne z pierwszych elastycznych materiałów izolacyjnych z polietylenu na rynku, posiadają deklarację środowiskową EPD typu III, pokrywającą cały cykl życia produktu - od produkcji przez użytkowanie aż po utylizację, co potwierdza ich niewielki wpływ na środowisko.

Analiza LCA dla Tubolit DG Plus - 2016 vs 2021
Analiza LCA dla Tubolit DG Plus - 2016 vs 2021

Plan optymalizacji LCA (Life Cycle Assessment (oceny cyklu życia) wykonany przez ITB opierał się na porównaniu wyników z 2016 do tych z 2021 roku.  Analiza przygotowana w ramach Planu optymalizacji dla Tubolit DG Plus wykazała zmniejszenie wbudowanego śladu węglowego w produkcie o 75%, poprawę w zakresie zmniejszenia ryzyka niszczenia ozonu (Ozone Depletion Potential) o 8% oraz potencjału zakwaszenie gleby i wody o 55%.

Wprowadzone przez Armacell zmiany w zakresie produkcji zmniejszyły także ryzyko tworzenia ozonu troposferycznego o 86%, zagrożenia eutrofizacją o 25% oraz m.in. dzięki zwiększeniu wykorzystaniasurowców z recyklingu (pre-consumer i post-consumer) także ograniczyły zagrożenie wyczerpywania abiotycznego zasobów kopalnych o 59%.

- Od 2016 r. wdrożyliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań w zakładzie w Środzie Śląskiej, które przełożyły się pozytywnie zarówno na oddziaływanie na środowisko, jak również na cykl życia produktu. Wyniki analizy przygotowanej przez niezależny instytut badawczy ITB w Warszawie potwierdziły doskonałe efekty naszych wdrożeń, m.in. redukcję wbudowanego śladu węglowego w produkcji otulin Tubolit DG Plus aż o 75%. To ogromny sukces i kolejny etap na drodze zielonych innowacji Armacell - mówi Maria Witkowska, Technical Manager Europe East, Armacell Poland Sp. z o.o.

Użycie otulin Tubolit DG Plus to również szansa dla projektantów i inwestorów na otrzymanie dodatkowych punktów w ramach   certyfikacji dla zielonych budynków.

Jak mówi Maria Witkowska – Taksonomia UE przewiduje dofinansowywanie zrównoważonych projektów, a najnowsze standardy zielonej certyfikacji opierają się na premiowaniu zastosowania produktów, dla których producent przygotował plan działania dla optymalizacji śladu węglowego lub uzyskał zweryfikowaną przez niezależną instytucję redukcję wbudowanego śladu węglowego.

Osiągnięcie 75% redukcji śladu węglowego w produkcji Tubolit DG Plus przekłada się na spełnienie wszystkich wymagań dla kredytu Materiały i Zasoby (MR) w ramach Deklaracji Środowiskowej Produktu, zgodnie z Opcją 2 programu LEED wersji 4.1. To pozwala produktowi kwalifikować się do podwojenia wartości tego kredytu, co dla inwestorów oznacza nie tylko dodatkowe punkty, ale i zwiększa szansę na uzyskanie lepszego poziomu certyfikacji.

Tubolit DG Plus odpowiada także kryteriom kredytu MR dotyczącemu Rozpowszechniania Informacji o Produkcie i Jego Optymalizacji - Pozyskiwanie Surowców, w Opcji 2 LEED v4, co podkreśla jego zgodność z najnowszymi standardami zrównoważonego budownictwa.

Dodatkowo, produkt wykorzystuje recykling wewnętrzny (przedkonsumencki) w stopniu do 41,5% oraz zewnętrzny (poużytkowy) do 21,8%, co świadczy o zaangażowaniu w minimalizację negatywnego wpływu na środowisko poprzez efektywne zarządzanie zasobami i odpadami.

Ze względu na fakt, że poszczególne partie produktu mogą się różnić, aktualne i dokładne informacje na temat zawartości surowca z recyklingu można uzyskać od producenta po otrzymaniu dostawy.

Zielone korzyści

Wykorzystanie otulin Tubolit DG Plus marki Armacell umożliwia znaczącą obniżkę kosztów użytkowania obiektu. Dzięki przewodności cieplnej tych otulin nie przekraczającej 0,040 W/(mK), osiągana jest zauważalna redukcja strat energetycznych.

To przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Dodatkowo, obniżenie ryzyka korozji przyczynia się do zmniejszenia liczby awarii oraz wydłużenia okresu eksploatacji systemów instalacyjnych, co zapewnia długoterminowe korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Cechy otulin Tubolit DG Plus, w połączeniu z ich deklaracją środowiskową, ułatwiają spełnienie rosnących wymogów prawnych i oczekiwań rynku, stanowiąc kluczowy element w procesie certyfikacji ekologicznej budynków.

75% redukcja wbudowanego śladu węglowego, potwierdzona badaniami, świadczy o znacznym postępie w produkcji materiałów budowlanych i izolacyjnych. Zapewnia to, że Tubolit DG Plus jest produktem nieustannie rozwijanym, który przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności nieruchomości na rynku.



Zastosowanie Tubolit DG Plus umożliwia uzyskanie wyższych standardów w ocenie jakości budynków, czego nie oferują inne produkty, które nie były monitorowane pod kątem wpływu na środowisko, nie odnotowały redukcji śladu węglowego, lub dla których nie zostały opracowane strategie zmniejszenia emisji CO2.

źródło i zdjęcie: Armacell