Od popiołu do układów scalonych
Z pewnością wielu czytających ten artykuł pamięta czasy, gdy regulacja temperatury w domu odbywała się poprzez mechaniczne uchylanie okien, zaś w okresie zimowym od intensywności i sposobu palenia w tradycyjnym kotle na paliwo stałe. Gdy temperatura w obiegu grzewczym była zbyt wysoka, domykało się nieco dopływ powietrza.
Z czasem pojawiły się automatyczne nawiewy, które w częściowy sposób zastąpiły pracę człowieka, przynajmniej na poziomie sterowania temperaturą obiegu grzewczego. Współczesne systemy grzewcze pracują już w zupełnie inny sposób. Samo zarządzanie odbywa się poprzez układy sterowania, które na bazie zadanych temperatur regulują działanie całego układu.
Jednak w przypadku pomp ciepła marki SOLA automatyka sterowania weszła na nieco wyższy poziom, niż tylko zwykłe zarządzenie wg przyjętych nastaw. O co konkretnie chodzi?
Technologia SOLAIQ - pompa ciepła, która uczy się domu
Automatyka sterowania, tj. technologia SOLAIQ, którą opracowali polscy inżynierowie we współpracy z marką Siemens, pozwala urządzeniu grzewczemu pracować nie tylko tak, jak tego oczekuje użytkownik, ale przy zachowaniu możliwie niskich kosztów. Tylko wtedy transformacja energetyczna ma sens, gdy nowe i proponowane rozwiązania stają się dostępne także z ekonomicznego punktu widzenia.
Pompa ciepła SOLA przez 3 pierwsze dni po uruchomieniu przeprowadza liczne analizy. To etap, w czasie którego urządzenie sprawdza i "uczy się", jak szybko dom nabiera i wytraca ciepło oraz jak reaguje na zmiany temperatur zewnętrznych oraz temperatur obiegów grzewczych. Po nauce przychodzi czas na egzamin praktyczny czyli przystąpienie do pracy właściwej.
Na podstawie zebranych informacji, pompa ciepła SOLA automatycznie zarządza i steruje krzywą grzewczą. Jest to rozwiązanie całkowicie odmienne od większości pomp ciepła, która pracują na stałej krzywej grzewczej. Znalezienie optymalnych ustawień w takim przypadku jest zadaniem czasochłonnym oraz wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przynajmniej do czasu, gdy uda się znaleźć właściwe nastawy dla danego budynku.
Rozwiązania marki SOLA pracują w oparciu o zaprogramowane algorytmy, które w sposób dynamiczny sterują pracą urządzenia, w tym krzywą grzewczą dla każdego obiegu. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że na obiegi grzewcze trafia zawsze właściwa temperatura. Pompa ciepła, znając termikę danego budynku wie, jak reagować na zmiany temperatur zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku.
Oszczędź do 20% energii
Opisane powyżej rozwiązania mają także swój wymierny tzn. finansowy efekt. Dzięki zaprogramowanej inteligencji, pompa ciepła SOLA zużywa nawet 20% mniej energii niż typowe pompy ciepła, działające w oparciu o zadaną stałą krzywą grzewczą. Kto nie chciałby oszczędności przy jednoczesnym komforcie cieplnym? To pytanie wydaje się być retoryczne.
Dzięki rozwiązaniom SOLA świat zaprogramowanej inteligencji jest na wyciągnięcie ręki. Może znaleźć się w Twojej kotłowni, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Wszędzie tam, gdzie to racjonalne i uzasadnione, warto postawić na nowe technologie. Właśnie dzięki temu mogliśmy przejść symboliczną drogę od popiołu do pompy ciepła, która uczy się domu.
źródło i zdjęcia: SOLA