Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

SOLA - pompy z dofinansowaniem

Czy pompy ciepła cieszyłyby się tak dużym zainteresowaniem, gdyby nie dofinansowania? Przypuszczamy, że dla wielu rodzin taka inwestycja okazałaby się nie do zrealizowania, ze względu na znacznie wydłużony okres zwrotu. Pomijając dywagacje polityczno-etyczne na temat sensu dofinansowań, ekonomicznym błędem byłoby niewykorzystanie okazji. Pieniądze są na trzech stołach, jednak zawodnicy mogą zasiąść do dowolnego, a już na pewno nie mogą zagrać na każdym jednocześnie.

SOLA - pompy z dofinansowaniem
SOLA Pompy ciepła z inteligentną krzywą grzewczą
sola.com.pl
SOLA Pompy ciepła z inteligentną krzywą grzewczą
Dane kontaktowe:
+48 519 800 039 / DZIAŁ HANDLOWY, +48 530 959 386 / DZIAŁ TECHNICZNY
ul. Biecka 21A, 38-300 Gorlice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Trzy programy dofinansowań

Elementarna uczciwość wymaga, by docenić decyzję "góry" - nikt nie został wykluczony z dofinansowania. Zarówno szczęśliwcy, którzy budują własne cztery kąty, jak i zamieszkujący je od dłuższego czasu mogą cieszyć się nowoczesnym, ekonomicznym (przy zachowaniu odpowiednich warunków) i bez emisyjnym systemem ogrzewania domu.

Moje ciepło - nowe domy

Moje Ciepło to program wsparcia dla osób, które zdecydowały się wykorzystać pompę ciepła do ogrzewania nowego domu. W ramach dofinansowania możliwe jest zastosowanie gruntowej pompy ciepła,  pompy ciepła powietrze/powietrze lub pompy ciepła powietrze-woda. Beneficjentem programu mogą zostać osoby fizyczne, będące właścicielem lub współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Co ważne, budynek ten musi posiadać podwyższony standard energetyczny, tj. maksymalna wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej nie może przekroczyć

  • 63 kWh / (m2 x rok) dla wniosków składanych w 2022 roku
  • 55 kWh / (m2 x rok) dla wniosków składanych od 2023 roku

Dofinansowanie ma formę dotacji przyznawanej po zakończonej inwestycji. Możliwe jest uzyskanie wsparcia do 30% kosztów kwalifikowanych (lub 45% dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny). Co ważne, pompa ciepła powietrze-woda musi spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy A++ dla temperatury obiegu wyjściowego 55°C.

Tutaj właśnie pojawia się ważny aspekt - nie wszystkie pompy ciepła dostępne na rynku spełniają ten wymóg. Dlatego warto już na etapie porównywania dostępnych ofert sprawdzić, czy pompa ciepła cechuje się podwyższoną klasą efektywności energetycznej. Odpowiednimi parametrami cechują się m.in. produkowane w Polsce pompy ciepła SOLA.

Decydując się na wybór tych modeli nabywca ma pewność, że urządzenie spełnia ściśle określone wymogi w programie Moje Ciepło.

Czyste powietrze - dla modernizujących

Kolejnym rządowym programem wsparcia dla nabywców pomp ciepła jest program Czyste Powietrze. Zasadnicza różnica jest  taka, że beneficjentami programu są osoby, które dokonują modernizacji źródła ogrzewania w swoim budynku. Warunkiem jest zlikwidowanie źródła ciepła zasilanego na paliwa stałe.

źródło i zdjęcie: SOLA