Pustak żużlowy i jego zastosowanie w budownictwie

Pustak żużlowy to rodzaj materiału budowlanego powstającego z odpadu w procesie produkcji stali. Żużel jest wypalany i poddawany obróbce, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i stabilność. Pustak żużlowy ma formę bloku o regularnym kształcie, z otworami wewnątrz, które zmniejszają jego wagę i umożliwiają lepszą izolację termiczną. Pustaki żużlowe są wykorzystywane do budowy ścian nośnych i działowych w różnego rodzaju konstrukcjach, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Są popularne ze względu na swoją trwałość, odporność na ogień i dobre właściwości izolacyjne. Chcesz budować z pustaków żużlowych? Oto co powinieneś wiedzieć.

Pustak żużlowy i jego zastosowanie w budownictwie
UCIECHOWSKI Drobnowymiarowe elementy betonowe i keramzytowe, stropy gęstożebrowe
Dane kontaktowe:
62 734 42 68
Moszczanka 2a 63-440 Raszków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jakie wymiary ma pustak żużlowy?

Pustaki żużlowe (czy też żużlobetonowe) występują w kilku wariantach. Do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, ścian osłonowych i działowych używa się pustaki o długości 500 mm, szerokości 240 mm i wysokość 240 mm (Alfa P+W), o dł. 490 mm, szerokości 240 mm i wysokości 240 mm (Alfa P) i o długości 490 mm, szerokości 240, 180 i 100 mm i wysokości 240 mm (Alfa L).

Do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz ścian działowych warstwowych stosowany jest pustak ścienny Alfa u1, o długości 490 mm, szerokości 104 lub 120 mm oraz wysokości 240 mm.

Zróżnicowana jest także masa pustaków żużlowych, która waha się od 11 do 30 kg, w zależności od wymiarów. Na 1 m2 ściany zużywa się 8 pustaków.

Jaka zaprawa i jaki tynk na pustak żużlowy?

Pustaki należy murować na pełną spoinę poziomą przy użyciu zaprawy murarskiej cem-wap. Wymagana grubość spoiny to 10 mm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pustaki ALFA P+W oraz Alfa L mają ukształtowane pióro i wpust, co ułatwia ich łączenie i pozwala na murowanie ścian bez spoiny pionowej.

Jeśli chodzi o tynk, ściany należy tynkować obustronnie tynkiem cem-wap, a wewnątrz ściany można użyć tynku gipsowego. W przypadku wykonywania lekkich ociepleń murów, tynk pod warstwę izolacyjną nie jest konieczny.

Jaka izolacja termiczna na ściany z pustaków żużlowych?

Do izolacji budynku wykonanego z pustaków żużlowych najlepiej jest zastosować styropian grafitowy, który osiąga lepsze parametry izolacyjne w porównaniu do tradycyjnego białego styropianu.

Dzięki temu zapewnia lepszą izolację termiczną, co przekłada się na oszczędności energii i poprawę komfortu cieplnego w budynku. Oczywiście należy dobrać odpowiednią grubość warstwy izolacyjnej. 12 cm stanowi w tym przypadku minimum.

Ile kosztuje pustak żużlowy?

W zależności od rodzaju i wymiarów pustaka żużlowego, ceny wahają się od 4,50 do 6,90 zł za sztukę. Budowa 1 m2 ściany z pustaka żużlowego kosztuje zatem od 36 do 55,20 zł za m2.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: ZPHU „UCIECHOWSKI” Spółka Jawna

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.