Ochrona pompy ciepła
W przypadku powietrznych pomp ciepła typu monoblok istnieje ryzyko przerwy w cyrkulacji wody, na przykład spowodowanej awarią zasilania. Jeśli taka sytuacja wystąpi w niskich temperaturach, może to spowodować zamrożenie medium w instalacji. Przekształcenie się medium w lód może uszkodzić wymiennik w pompie ciepła oraz inne delikatne elementy instalacji.
Kosztowne zamarzanie
W wyniku zamarzania wody, która rozszerza swoją objętość, istnieje ryzyko uszkodzenia zewnętrznego odcinka rur oraz, co gorsza, wymiennika w pompie ciepła. Tego rodzaju uszkodzenie wymaga kosztownej wymiany części systemu, która może nie być objęta gwarancją producenta. Producenci zazwyczaj wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pompy ciepła, aby uniknąć takich sytuacji.
Przemyślana konstrukcja
Aby uniknąć kosztownych napraw instalacji, wystarczy zainstalować zawory AAV (Auto Air Vents). Ich działanie opiera się na cyklicznym otwieraniu i zamykaniu się wkładki termostatycznej. Gdy temperatura spada poniżej 3°C, wkładka termostatyczna otwiera wypływ wody z instalacji. Natomiast gdy temperatura medium w instalacji wzrasta powyżej 4°C, element termostatyczny automatycznie zamyka wypływ wody z instalacji. Dzięki temu instalacja nie jest od razu opróżniana z wody i nie ma potrzeby jej ponownego napełniania. Dzięki zastosowaniu zaworów AAV, można skutecznie zapobiec uszkodzeniom i uniknąć konieczności kosztownych napraw.
źródło i zdjęcia: AFRISO