Czy zaciemniać pokój podczas drzemki w ciągu dnia?
Szczęśliwe dziecko to dziecko, które dobrze wysypia się w nocy i podczas drzemek. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących aranżacji pokoju dziecka. Choć jakość snu nie zależy tylko od ilości światła, to warto zwrócić uwagę na ten czynnik.
Jeśli chodzi o drzemki w ciągu dnia, wiele rodziców zastanawia się, czy pokój dziecka powinien być całkowicie zaciemniony. Naukowcy wykazali jednoznacznie, że zaciemnienie pokoju w 100% nie jest właściwe dla małych dzieci, które jeszcze potrzebują drzemki w ciągu dnia.
Aby uniknąć zaburzeń rytmu okołodobowego u dziecka, warto zapewnić mu naturalne warunki do snu. Wprowadzenie półmroku lub całkowitego mroku podczas drzemki nie jest zalecane, ponieważ może prowadzić do problemów ze snem w nocy. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze odpoczęło i miało zdrowy sen, pamiętaj o tym i nie zaciemniaj pokoju w trakcie drzemek.
Czy zaciemniać pokój dziecka w nocy?
Noc to czas, który rządzi się swoimi prawami i niektóre wskazówki dotyczące snu dziecka nie mają wtedy zastosowania. Jednak pamiętajmy o jednej rzeczy - wszystko, co jest naturalne, jest właściwe dla naszej pociechy. Dlatego jeśli wcześniej mówiliśmy o tym, aby dziecko spało przy naturalnym świetle w ciągu dnia, to w nocy powinno być tak samo.
Dla organizmu każdej istotki, nawet tak małej jak dziecko, całkowite zaciemnienie pokoju w nocy jest wskazane. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado przeprowadzili eksperyment, aby dokładnie zbadać zachowanie organizmu dziecka przed nocnym zaśnięciem.
Pojawia się tu pierwsza istotna wskazówka dotycząca snu dziecka. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado wykazały, że małe dzieci, które zasypiały w całkowicie zaciemnionym pokoju, bez ekspozycji na sztuczne światło, zasypiały znacznie szybciej - nawet o 40 minut. Natomiast nawet krótkie narażenie dziecka na światło z ekranów telewizora, tabletu lub telefonu przed snem, może w sposób natychmiastowy rozbudzić maluchy. Naukowcy dowiedli, że po godzinie większość dzieci nie wróciła nawet do 50 procent poziomu melatoniny, czyli "hormonu snu".
Organizm wydziela melatoninę, która jest niska w ciągu dnia i diametralnie wzrasta wieczorem. Jest to naturalny proces, który przygotowuje organizm do snu. Jednak nadmiar jasnego światła przed snem może zakłócić ten proces, szczególnie u dzieci, które są bardziej wrażliwe na ten bodziec niż dorośli. Dlatego zaleca się, aby mniej więcej na godzinę przed snem wprowadzać dla dziecka spokojną, senną atmosferę, rezygnując z jasnych świateł, wyłączając telewizor i skutecznie zaciemniając pokój. Istnieje wiele sposobów na zaciemnienie okien, w pokoju dziecka można zastosować plisy, rolety dzień i noc lub żaluzje drewniane.
Doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecka będą także rolety w kasetach, wykorzystujące tkaniny w 100% zaciemniające, tzw. blackout. Precyzyjnie zamontowana roleta sprawia, że tkanina prowadzona jest przez prowadnice aluminiowe i przylega do okna, co zapewnia całkowite zaciemnienie pokoju dziecka. To szczególnie ważne w przypadku mieszkania w mieście, gdzie dziecko jest narażone na liczne bodźce z zewnątrz, takie jak światła latarni, witryn sklepowych czy samochodów.
Warto również pamiętać o pokojach dziecięcych na poddaszu, gdzie doskonałym rozwiązaniem są rolety dachowe lub plisy.
źródło i zdjęcia: Modnie w Oknie
Fotografia otwierająca: pixabay.com