Zalety bloczków Ytong EnergoUltra+. Czy ciepła ściana musi być dwuwarstwowa?

W dobie szalejących cen energii ciepłe przegrody i niskie koszty eksploatacji to decydujące czynniki wyboru materiału na ściany domu. Okazuje się, że świetne parametry termiczne można uzyskać w ścianie jednowarstwowej – bez dodatkowej izolacji termicznej. Jaka jest przewaga tej technologii nad ścianą dwuwarstwową?

Zalety bloczków Ytong EnergoUltra+. Czy ciepła ściana musi być dwuwarstwowa?
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ściany wymurowane z bloczków Ytong EnergoUltra+ są naturalnie ciepłe, jakby wbudowana w nie była już warstwa termoizolacji. Ten materiał jest bardzo wytrzymały(wytrzymałość na ściskanie równa 2,2 N/mm2), ale ma też świetne parametry cieplne. Już bloczki o grubości 36,5 cm pozwalają na wznoszenie ścian o współczynniku przenikania ciepła U = 0,2 W/(m2 K), spełniają więc zaostrzone od 1 stycznia 2021 roku normy termiczne dla ścian zewnętrznych.

Dla porównania, aby osiągnąć takie parametry w innych technologiach – przegroda musi być zwykle grubsza, np. pustak ceramiczny o szerokości 25 cm wymaga warstwy ocieplenia o grubości 17 cm, co daje razem 42 cm grubości ściany. Z kolei bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm pozwala wznosić ściany o rewelacyjnym współczynniku przenikania ciepła U = 0,15W/(m2 K)! Ściana jednowarstwowa zapewnia więc ciepłe wnętrze domu zimą, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Ściany wymurowane z bloczków Ytong EnergoUltra+ są naturalnie ciepłe
Ściany wymurowane z bloczków Ytong EnergoUltra+ są naturalnie ciepłe

Szybka budowa

Ściana jednowarstwowa ma też znaczącą przewagę nad ścianami wielowarstwowymi pod względem tempa budowy. Wymurowanie ściany nie wymaga kolejnego, czasochłonnego etapu – prac dociepleniowych. Bloczki z systemem pióro-wpust nie potrzebują wypełnienia spoin pionowych, co również przyspiesza budowę. Czas murowania jest przynajmniej o połowę krótszy niż w przypadku ściany dwuwarstwowej, oznacza to więc szybsze zakończenie całej inwestycji.

Niższe koszty

Bloczki do ściany jednowarstwowej są zwykle trochę droższe od zwykłych bloczków do budowy ścian wielowarstwowych. Ale taka pobieżna kalkulacja pomija inne wydatki, które występują w ścianach dwuwarstwowych, a mianowicie koszty związane z wykonaniem ocieplenia. Tych nie mamy w przypadku ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+. Wybierając tę technologię, zaoszczędzisz również na bardzo kosztownym wykonawstwie. Wystarczy tylko jedna ekipa do budowy ścian, nie trzeba zatrudniać dodatkowej firmy do wykonywania ocieplenia.

Nowa ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+

Wytrzymała fasada

Zmorą ścian dwuwarstwowych z zewnętrzną termoizolacją jest niższa wytrzymałość fasad na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy odbicie piłki o elewację czy oparcie ciężkiej drabiny, by przedziurawić termoizolację. Te problemy nie występują w przypadku ściany wymurowanej w systemie Ytong EnergoUltra+, w którym fasadę tworzy warstwa nośna z bloczków z ciepłego betonu komórkowego. W przypadku tej technologii nie trzeba się również martwić o szkody wyrządzane przez ptaki czy gryzonie, które lubią wydłubywać dziury w warstwie termoizolacji ze styropianu czy wełny mineralnej.

Materiał jest bardzo wytrzymały i ma świetne parametry cieplne
Materiał jest bardzo wytrzymały i ma świetne parametry cieplne

Oddychająca ściana

Typowa ściana dwuwarstwowa działa jak termos – z jednej strony z domu nie ucieka ciepło na zewnątrz, ale z drugiej warstwa termoizolacji, np. ze styropianu, odcina wnętrze tak szczelnie jak plastikowy worek. Ściany nie są paroprzepuszczalne, nie mogą więc pozbywać się wilgoci. Zupełnie inaczej jest w przypadku ściany Ytong EnergoUltra+ – to w pełni paroprzepuszczalna i oddychająca przegroda.

Ściana jednowarstwowa o małym oporze dyfuzyjnym pary wodnej działa w taki sposób, że ma zdolność pochłania wilgoci, gdy wilgotność względna w pomieszczeniach jest duża, ale oddaje ją do pomieszczeń, gdy zrobi się sucho. Dzięki temu w domu panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat.

źródło i zdjęcia: Xella Polska