Nowoczesna technologia produkcji jest w stanie wydobyć z drewna jego niepowtarzalne cechy fizyczne i użytkowe sprawiając, że ma praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania zapewniając jednocześnie wytrzymałość, trwałość, lekkość i bezpieczeństwo projektowanych konstrukcji oraz niskie nakłady związane z ich utrzymaniem.
Swoboda projektowania elementów z drewna klejonego pozwala tworzyć innowacyjne funkcjonalne obiekty o unikatowym i niepowtarzalnym charakterze. Drewno klejone znajduje zastosowanie zarówno przy budowie obiektów wielkogabarytowych (hale produkcyjno-magazynowe, obiekty sportowe, obiekty rekreacyjne, parki wodne i baseny, obiekty sakralne) jak i domów jedno i wielorodzinnych.
Grupa NordWOOD działa na rynku nieprzerwanie od 1999 roku oferując swoim klientom kompleksową i profesjonalną obsługę w zakresie doradztwa technicznego, projektowania, dostawy i montażu obiektów w technologii drewna klejonego.
W ostatnim czasie rozszerzyliśmy zakres oferowanych usług o kompleksowe wykonawstwo obiektów wraz z poszyciem dachu i obudową ścian.
Hala przetarcia w tartaku Napiwoda
Hala przetarcia w tartaku Napiwoda w kształcie litery L to jedna z naszych kompleksowych inwestycji. Dźwigary z drewna klejonego są oparte przegubowo na słupach drewnianych. W części pierwszej dźwigary dwutrapezowe tworzą dach dwuspadowy, zaś w części II dźwigary proste tworzą dach jednospadowy.
Dopełnienie konstrukcji stanowią tężniki i rygle dachowe oraz stężenia. W ramach prowadzonych prac budowlanych na obiekcie wykonano prace dekarskie w zakresie kompleksowego wykonania połaci dachowej oraz obudowy ścian z płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej.
Budynek handlowo-usługowy wybudowany dla firmy BEL-POL w Wejherowie
Kolejną inwestycją zrealizowaną w całości przez firmę NordWOOD jest budynek handlowo-usługowy wybudowany dla firmy BEL-POL w Wejherowie. Dźwigary z drewna klejonego oparte są na słupach drewnianych tworząc ramę dwuprzegubową.
W części pionowej budynku zastosowano dźwigary dwutrapezowe, a w ścianach szczytowych dźwigary proste. Dopełnieniem konstrukcji są płatwie dachowe połączone przegubowo z dźwigarami i słupami.
W celu usztywnienia konstrukcji zaprojektowano układ stężeń połaciowych oraz ściennych z belek drewnianych. Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej zamontowano w układzie pionowym. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne bez ingerencji w płyty warstwowe.
Zalety budynków wykonanych w technologii drewna klejonego:
- ekologia – drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym,
- ognioodporność – zwęgleniu ulega tylko zewnętrzna warstwa, pozostała część elementu pozostaje nienaruszona,
- walory estetyczne – nieograniczona możliwość tworzenia różnorodnych form i kształtów,
- łatwość i szybkość montażu,
- wytrzymałość i lekkość konstrukcji.
źródło i zdjęcia: NordWOOD