Do spoinowania płyty gipsowo-katonowych stosowane są w zasadzie 3 produkty: masę do spoinowania (spoinowanie płyt g-k jest jednym z najważniejszych elementów prac wykończeniowych w technologii suchej zabudowy), taśmę zbrojącą oraz urządzenie, które ułatwia spoinowanie. Przyjmujemy, że konstrukcja suchej zabudowy musi być wykonana prawidłowo - zgodnie ze sztuką budowlaną.
Gruntowanie podłoża prze spoinowaniem płyt g-k
Przed przystąpieniem do spoinowania krawędzi ciętych i poprzecznych łączeń powierzchnię należy zagruntować!
Przygotowanie materiałów do spoinowania płyt g-k
Przed przystąpieniem do spoinowania w pierwszej kolejności należy przygotować materiał do pracy. Rekomendowaną do użycia z automatem DELKO TOOL jest gotowa masa szpachlowa Knauf FILL&FINISH LIGHT. Ten ultralekki materiał charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem.
Oznacza to, że za jego pomocą można wykonać zarówno spoiny płyt, jak i też finalnie wykończyć powierzchnię, w najwyższym standardzie Q4. Bezpośrednio przed użyciem gotową masę Knauf FILL&FINISH LIGHT należy wymieszać z wodą, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Przygotowanie narzędzi do spoinowania płyt g-k
Gdy mamy już przygotowaną masę, możemy przystąpić do ustawienia urządzenia. Po otwarciu przyrządu zakładamy taśmę papierową Knauf i nakładamy odpowiednią końcówkę dociskającą taśmę papierową. Do wyboru mamy dwie końcówki: pierwszą do spoinowania krawędzi na płaskich powierzchniach i drugą do spoinowania połączeń w narożach.
Następnie musimy wypełnić wnętrza automatu wcześniej przygotowaną masą szpachlową Knauf FILL&FINISH LIGHT. Pokrętło ustawiamy na odpowiednią wartość, tak żeby urządzenie podawało masę o optymalnej grubości. Automat po zamknięciu jest już przygotowany do spoinowania.
Spoinowanie płyt g-k, dociskanie i wyrównanie spoin
Podczas nakładania należy przyłożyć urządzenie DELKO TOOL do miejsca w których płyty zaczynają się łączyć. Następnie, jednostajnym i równomiernym ruchem przeciągamy urządzenie wzdłuż całego łączenia.
Podczas wykonywania spoiny musimy pamiętać, żeby cały czas trzymać aplikator rolką dociśniętą do podłoża. Po wykonaniu spoiny na samym końcu łączenia odcinamy taśmę za pomocą szpachelki.
Przy użyciu szpachelki należy docisnąć taśmę wzdłuż całej jej długości, zbierając jednocześnie za jej pomocą nadmiar masy szpachlowej. Wykonane w ten sposób spoiny na łączeniach płyt gk należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia masy.
Po wyschnięciu będzie można przystąpić do kolejnego etapu, czyli szpachlowanie płyt na całej ich powierzchni. Jeśli zdecydujemy się wykańczać powierzchnię również za pomocą gotowej masy szpachlowej Knauf FILL&FINISH LIGHT nie ma konieczności gruntowania spoin.
źródło i zdjęcia: Knauf