Ogrzewanie węglem, gazem i prądem
Dziś nasze budynki ogrzewamy przede wszystkim za pomocą węgla, gazu i energii elektrycznej, produkowanej w dużej mierze z węgla. Odnawialne źródła energii rozwijają się bardzo szybko, ale by powszechnie znalazły one swoje odzwierciedlenie w miksie energetycznym Polski musimy jeszcze trochę poczekać - na koniec 2020 roku było to 16%.
Jak wiadomo nasze budynki zużywają najwięcej energii i paliw na ogrzewanie i chłodzenie.
Liczby nie kłamią - koszty gazu dla małego pensjonatu
W przypadku małego pensjonatu, kilkupokojowego, w którym ogrzewanie oparte zostało na gazie wzrost kosztów i ceny energii i gazu mogą oznaczać trudności związane z prowadzeniem działalności.
Przykładowo biorąc niewielki pensjonat o powierzchni 338 m2, 6 pokojach do wynajmu, części gospodarczej, wspólnej i mieszkaniowej dla właścicieli, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy, a ciepła woda użytkowa jest dostarczana z powietrznej pompy ciepła, koszty roczne ogrzewania kształtowały się dotychczas się na poziomie około 9.000 zł rocznie, przy cenie 19 groszy za kWh.
Przy założeniu 6 pokoi na wynajem, koszty te nie są wysokie i nawet przy niskim popycie na usługi hotelarskie lub świadczeniu usług sezonowo nie będą problem do pokrycia.
Ostatnie wzrosty cen gazu, energii i nowe taryfy według których przedsiębiorcy otrzymali ostatnie rachunki to olbrzymie wzrost. Taki niewielki pensjonat zamiast 19 groszy za kWh ciepła z gazu zapłaci teraz 99 groszy, czyli ponad 5 razy więcej. Jak to się przekłada na realny koszty utrzymania obiektu?
Przy założeniu pozostawienia budynku w takim samym stanie, koszty ogrzewani wzrosną do ponad 56.000 zł rocznie! Wręcz nierealna staje się możliwość pokrycia tych kosztów z usług hotelarskich.
Gdzie możemy zaoszczędzić?
Zatem wydawać by się mogło, że musimy zmodernizować właśnie te systemy. Nic bardziej mylnego - modernizując te systemy nie zmienimy charakterystyki budynków, a co za tym idzie, strat i potencjalnych kosztów.
Modyfikacji będzie podlegać tylko źródło energii i jego cena, niemniej wciąż będziemy potrzebować tyle samo energii, co w długiej perspektywie czasu może spowodować nawet przy aktualnie niskiej cenie źródła, wzrost kosztów.
By długofalowo przyczynić się do obniżenia tychże kosztów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw musimy podejść kompleksowo - planując termomodernizację obiektów w odpowiedniej kolejności.
źródło i zdjęcia: Rockwool