Spotkanie z Shigeru Ban we Wrocławiu - dyskusja o nowym projekcie domu dla ofiar katastrof i wojen

Światowej sławy japoński architekt Shigeru Ban, laureat Nagrody Pritzkera, rozpoczyna nowy projekt architektoniczny domu dla ofiar katastrof i wojen. Jego prototyp powstaje we Wrocławiu i jest zbudowany z Prawdziwego Styropianu ARBETu. 27 września 2022 roku o godz. 15.00 odbędzie spotkanie z architektem na terenie Czasoprzestrzeni, czyli dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie przy ul. Tramwajowej 1-3.

Spotkanie z Shigeru Ban we Wrocławiu - dyskusja o nowym projekcie domu dla ofiar katastrof i wojen
Arbet Płyty styropianowe EPS, specjalistyczne płyty styropianowe
Dane kontaktowe:
94 342 20 76 (79)
Bohaterów Warszawy 32 75-211 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen. Lekki, przenośny dom powstaje w kilka dni. Jest ciepły, wygodny i daje schronienie tym, którzy nagle utracili dach nad głową. Co wiemy więcej o tym projekcie?

Shigeru Ban i jego projekt domu dla ofiar katastrof i wojen

Japończyk Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture oraz Cooper Union School of Architecture. Dał się poznać jako architekt wykonujący projekty z materiałów tak niebanalnych, jak papier, karton i tektura.

Jego projekty domów są niezwykłe - przeznacza je dla tych, którzy pozostali nie tylko bez dachu nad głową, ale i bez swojego miejsca na ziemi. Dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen.

W 2014 roku Shigeru Ban został uhonorowany Nagrodą Pritzkera, będącą prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

Shigeru Ban opracował dobrze już znany na świecie system papierowych przegród, z których korzystały ofiary trzęsień Ziemi w Japonii i na Haitti. Architekt jest też znany w Polsce - niedawno zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy.

Studenci Politechniki Wrocławskiej, wraz z światowej sławy architektem Shigeru Ban, podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen
Studenci Politechniki Wrocławskiej, wraz z światowej sławy architektem Shigeru Ban, podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen

W ten sposób w zbiorowych salach noclegowych w Chełmie i we Wrocławiu powstały namiastki indywidualnych pomieszczeń. Uchodźcy, prócz miejsca do spania, zyskali nieco prywatności. Projekt ten powstawał z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Lubelskiej oraz z udziałem wolontariuszy.

27 września 2022 roku światowej sławy architekt  - Shigeru Ban - właśnie we Wrocławiu wygłosi wykład w ramach ISN i spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.

Inicjatywa, w którą zaangażowali się studenci z Wrocławia, pozwoli wdrożyć produkcję domów dla wysiedlonych Ukraińców.

Dom Shigeru Ban ze styropianu ARBET

Prototyp projektu powstaje w ośrodku Czasoprzestrzeń, zorganizowanym przez studentów w starej wrocławskiej zajezdni. Projekt przewiduje budowę niewielkiego obiektu, umożliwiającego funkcjonowanie w nim tak, jak w normalnym domu. Dom powstaje ze styropianu. Najpierw impregnuje się płyty, a potem układa się je według projektu.

Dom jest prosty, wygodny i co najważniejsze - lekki. To ważne, ponieważ w założeniu domy te mogą być używane wielokrotnie i powinny dawać się swobodnie przewozić w różne miejsca - tak jak dyktuje to potrzeba chwili.

W zbiorowych salach noclegowych w Chełmie i we Wrocławiu powstały namiastki indywidualnych pomieszczeń dla uchodźców z Ukrainy
W zbiorowych salach noclegowych w Chełmie i we Wrocławiu powstały namiastki indywidualnych pomieszczeń dla uchodźców z Ukrainy

Płyty styropianowe dostarczyła do Wrocławia Fabryka Styropianu ARBET, zakład produkcyjny w Gostyniu. Kierownik biura handlowego Paweł Piotrowski podkreśla, jak ważne jest angażowanie się w społecznie istotne projekty.

Prezentacja prototypu odbędzie się już 27.09.2022 roku o godzinie 15.00 we Wrocławiu - na terenie Czasoprzestrzeni (czyli dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie) przy ul. Tramwajowej 1-3.

Źródło i zdjęcia: ARBET

Wizualizacja projektu dzięki uprzejmości Politechniki Wrocławskiej