PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Przeszklenia

Szklany spacer wzdłuż Jeziora Tarnobrzeskiego - nowy projekt edukacyjny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-09-22

Trasa szklanego spaceru wzdłuż Jeziora Tarnobrzeskiego zostanie otwarta 23 września 2022 roku. Dzięki niej turyści będą mogli poznać ciekawą historię tego miejsca, przedstawioną w nowoczesnej, oryginalnej formie.

Jezioro Tarnobrzeskie - historia "cudu ekologii"

Zarówno Jezioro Tarnobrzeskie, jak i jego najbliższa okolica jest dobrze znana wielbicielom natury i ekologii. To również ulubione miejsce miłośników sportów wodnych oraz nurkowania, ale też turystów lokalnych i spacerowiczów.

Jezioro zwane "cudem ekologii" znane jest w całej Polsce z powodu kilku unikalnych cech, m.in. najdłuższej plaży w południowej Polsce, wielkości (drugie miejsce na Podkarpaciu) czy głębokości (czwarty najgłębszy wśród sztucznych zbiorników). Okoliczne atrakcje również są powszechnie znane, jednak w temacie historii jeziora orientuje się już niewiele osób.

Tymczasem jest ona bardzo ciekawa, ponieważ kiedyś na tych terenach znajdowały się dwie wsie - Machów i Kajmów. Później odkryto tam bogate złoża siarki, wsie zrównano z ziemią, a na ich miejscu stanęła kopalnia. Po likwidacji kopalni teren zalano wodą. Okazuje się jednak, że ta historia to temat na… dłuższy spacer - szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego.

Szklany spacer - nowy projekt edukacyjny

Szklany spacer brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego to projekt, którego celem jest przybliżenie ciekawej, a jednak mało znanej, zwłaszcza przyjezdnym, historii akwenu. W ramach jego realizacji na brzegu jeziora zamontowano konstrukcje z metalu i szkła, na którym spisano ciekawostki dotyczące m.in. starej kopalni czy wykorzystywanych w niej technologii.

Historia Jeziora Tarnobrzeskiego jest niezwykła, a przez to warta poznania. Teraz każdy zainteresowany będzie mógł ją poznać na miejscu, wystarczy wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną, na trasie której zostały zamontowane szklane tablice z informacjami. Ta inicjatywa pomoże podkreślić unikalność tego niezwykłego miejsca i pozwoli zrozumieć z czego ta unikalność wynika - mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Na szklany spacer można będzie wybrać się już w piątek 23 września 2022 roku. Trasa spaceru rozciąga się wzdłuż plaży i liczy cztery przystanki, czyli szklane tablice z ciekawostkami. To właśnie od nich wzięła się nazwa tego projektu.

Tablice wykonane ze szkła przez NSG Group będą nie tylko nośnikiem informacji, ale też elementem, który dopasuje się do architektury naturalnego krajobrazu.

Szklane tablice NSG Group

Przystanki szklanego spaceru zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować czytelność i wysoką estetykę.

To projekt, który ma służyć przez długie lata. Wykorzystane szkło musi być nie tylko wytrzymałe, ale i zachowywać doskonały wygląd. Zdecydowaliśmy się zastosować szkło samoczyszczące Pilkington Activ™, które wykorzystuje siły przyrody do oczyszczania z zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie ogranicza przyleganie zanieczyszczeń pochodzenia nieorganicznego. W praktyce oznacza to, że zwykły deszcz wystarczy, aby tablice prezentowały się znakomicie - mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego Pilkington Region Wschodni.

Realizacja projektu szklanego spaceru stanowić będzie nowy element promocji regionu, w czym NSG Group zawsze chętnie uczestniczy. Szkło można wykorzystać na wiele różnych sposobów, także tych niecodziennych i nieoczywistych, które posłużą szerokiemu gronu odbiorców.

Szklany spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim to drugi tego typu projekt, który NSG Group ma na swoim koncie. Pierwszy został zrealizowany w 2021 roku w Sandomierzu, gdzie tablice zostały wykorzystane do tego, by porównać dawny wygląd lokalnych obiektów z obecnym. W przyszłości planowane są kolejne spacery.

Źródło i zdjęcia: Pilkington IGP Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum