Spacer Architektoniczny z okazji Międzynarodowego Roku Szkła

W 2022 roku przez 12 miesięcy na całym świecie odbywają się wystawy, warsztaty, konferencje i inne wydarzenia pokazujące rolę szkła i jego zastosowanie w życiu codziennym. Również w Polsce, tym razem w Skierniewicach i w Sandomierzu, świętujemy Międzynarodowy Rok Szkła. NSG Group przygotowało w tych miastach Spacer Architektoniczny - wydarzenie, dzięki któremu poznamy historię produkcji szkła.

Spacer Architektoniczny z okazji Międzynarodowego Roku Szkła
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Z okazji Międzynarodowego Roku Szkła NSG Group przygotowało wystawę, która już niedługo pojawi się na ulicach Skierniewic i Sandomierza. Będzie można w niej poznać szczegóły historii produkcji szkła w Polsce i na świecie oraz zapoznać się z przykładami zastosowania szkła w różnych projektach architektonicznych.

Międzynarodowy Rok Szkła

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zadecydowało w maju 2021 roku, że rok 2022 będzie Międzynarodowym Rokiem Szkła. Przez dwanaście miesięcy na całym świecie odbywają się konferencje, warsztaty oraz wystawy pokazujące rolę szkła i jego zastosowanie w codziennym życiu. W obchody szczególnie intensywnie angażują się branżowe organizacje i producenci szkła.

Z tej okazji NSG Group przygotowało plenerową wystawę, którą już niedługo będą mogli oglądać mieszkańcy Skierniewic oraz Sandomierza. Dobór miejsc jest nieprzypadkowy - Sandomierz to jedna z najważniejszych lokalizacji na polskiej szklanej mapie. Z

najduje się tutaj huta szkła Pilkington Polska oraz zakład Pilkington Automotive Poland. W Skierniewicach natomiast mieści się największy zakład przetwarzający szkło i produkujący szyby zespolone należący do Pilkington IGP.

Spacer Architektoniczny z okazji Międzynarodowego Roku Szkła

Spacer architektoniczny

Wystawa będzie miała formę tablic z najważniejszymi informacjami o produkcji szkła w Polsce, historii NSG Group, a także przykładami realizacji z użyciem szkieł marki Pilkington.

Spacerujący dowiedzą się, że szkło, choć przezroczyste i często niezauważalne, jest niezbędnym elementem współczesnej architektury, a rozwój technologiczny, który miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, pozwolił nadać mu różne, niejednokrotnie bardzo wyspecjalizowane właściwości.

NSG Group od wielu lat angażuje się w upowszechnianie wiedzy na temat produkcji i zastosowania szkła. Za przykład może posłużyć nasza współpraca z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, czego efektem jest wystawa „Od piasku do szkła”, którą obecnie można oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. We współpracy z władzami Sandomierza zrealizowaliśmy także Szklany Spacer, który pokazuje, jak wyglądały w przeszłości sandomierskie zabytki. Chcemy uczestniczyć w życiu miast, w których jesteśmy obecni, chcemy być dobrym sąsiadem i chcemy popularyzować tematykę szklaną. W kolejnych miesiącach planujemy przenieść skierniewicką wystawę do innych miast Polski - mówi Krzysztof Granicki, Prezes Pilkington Polska i Pilkington IGP.
Spacer Architektoniczny w Sandomierzu
Spacer Architektoniczny w Sandomierzu

NSG Group od wielu lat przykłada dużą wagę do edukacji na tematy związane z produkcją szkła i jego zastosowaniem. Przykładem zaangażowania w promocję tej tematyki jest dostępna na urządzenia mobilne aplikacja, która pozwala zapoznać się z ofertą szkieł produkowanych przez spółkę, a także z projektami referencyjnymi, w których ich użyto.

Przekrój jest bardzo szeroki - od zabytkowych kopalni węgla kamiennego takich jak GUIDO w Zabrzu przez centra handlowe w rodzaju Nowej Stacji w Pruszkowie aż po obiekty małej architektury, takie jak skarbonka na krakowskim Rynku czy szklana platforma widokowa Krok w Otchłań w Chamonix-Mont-Blanc we Francji.

Źródło i zdjęcia: Pilkington IGP Sp. z o.o.