Grupa Xella, będąca czołowym europejskim dostawcą wydajnych i dostępnych materiałów ściennych o minimalnym oddziaływaniu środowiskowym, w roku podatkowym 2021 skorzystała na ożywieniu gospodarczym na rynku budowlanym.
Sprzedaż wzrosła znacząco, bo o 12,7%, do 1 698 mln euro (wobec 1 507 mln euro w roku podatkowym 2020), do czego przyczyniły się obie jednostki biznesowe: materiałów budowlanych i materiałów izolacyjnych. Sprzedaż materiałów budowlanych (z wyłączeniem izolacyjnych) wzrosła o 9,2%, do poziomu 1 171 mln euro (wobec 1 072 mln euro w roku 2020).
Zgodnie ze strategią koncentracji na materiałach budowlanych, w styczniu 2022 roku Xella ogłosiła sprzedaż jednostki biznesowej URSA produkującej materiały izolacyjne. Działalność ta jest księgowana jako zaniechana.
Xella Polska - dostawca odpowiadający na potrzeby klientów
Na przestrzeni ostatnich kilku lat Xella przekształciła się z producenta materiałów budowlanych i izolacyjnych w zorientowanego na klienta dostawcę rozwiązań dla całych struktur budynków. Są to rozwiązania o minimalnym oddziaływaniu środowiskowym, energooszczędne i ekonomiczne, przeznaczone zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.
Dzięki temu Xella jest w stanie obsługiwać szybko zmieniającą się branżę, w której systematycznie rośnie zapotrzebowanie na technologie wydajne, mniej pracochłonne i zrównoważone. Trendy te przyczyniają się do sukcesu Grupy Xella.
Strategia zrównoważonego rozwoju Xella Polska
Xella dokłada starań, by przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju i zerowej emisji netto w branży budowlanej. Zrównoważony rozwój stanowi integralną część strategii biznesowej Grupy.
Główne filary strategii Xelli w zakresie ESG to:
- dalsze zmniejszanie emisji CO2 we wszystkich obszarach działalności (30% redukcja intensywności emisji CO2 z produktów do 2030 roku),
- rozwój materiałów o obiegu zamkniętym,
- zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych i odpadów trafiających na wysypiska (do 2024 roku zero odpadów betonu komórkowego na wysypiskach).
Xella dąży też do zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, sprzyjających integracji oraz dających możliwości rozwoju. Do 2025 roku firma zamierza zwiększyć na poziomie Grupy odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych do 25%.
W grudniu 2021 roku Xella otrzymała od Sustainalytics ocenę ryzyka ESG na poziomie 19,8 i została uznana za firmę o niskim ryzyku wystąpienia istotnych skutków finansowych wynikających z czynników ESG.
Ocena ryzyka ESG plasuje Xellę na 4. miejscu spośród 127 firm z branży Materiały budowlane ocenionych przez Sustainalytics.
Źródło i zdjęcia: Xella Polska