Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Firma Bosch rozpoczyna działalność na rynku elektrolizy wodorowej

Do 2030 roku firma Bosch planuje zainwestować 500 milionów euro na rozwój działalności rynku elektrolizy wodorowej. Eksperci marki opracowują stos ogniwa paliwowego, który jest podstawowym elementem elektrolizera.

Firma Bosch rozpoczyna działalność na rynku elektrolizy wodorowej
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Podgrzewacze Gazowe i elektryczne, przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody
www.bosch-homecomfort.pl
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Podgrzewacze Gazowe i elektryczne, przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody
Dane kontaktowe:
Infolinia: 801 600 801, serwis: 801 300 810
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bosch przyspiesza rozwój działalności w obszarze produkcji zielonego wodoru: w trosce o klimat planuje nie tylko wykorzystywać nowe paliwo, ale także być jedną z firm uczestniczących w jego produkcji.

Dlatego koncern opracowuje komponenty do elektrolizerów. To dzięki nim, w procesie elektrolizy, woda rozdzielana jest na wodór i tlen. Jeśli potrzebna do tej reakcji energia pochodzi z odnawialnych źródeł, w procesie uzyskujemy tzw. zielony wodór

Nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnianie działań na rzecz klimatu, dlatego naszym celem jest wykorzystanie technologii Bosch do wspierania szybkiego rozwoju produkcji wodoru w Europie - powiedział podczas prezentacji rocznych wyników firmy dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.
W tym celu wykorzystamy nasze know-how w obszarze technologii ogniw paliwowych - dodał dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch i szef sektora Mobility Solutions, który będzie odpowiedzialny za produkcję stosów.

Bosch zainwestuje w rozwój komponentów do elektrolizerów nawet 500 milionów euro do końca obecnej dekady. W związku z potrzebą dywersyfikacji źródeł energii, odejścia od paliw kopalnych i ograniczenia emisji CO2, zapotrzebowanie na zielony wodór gwałtownie rośnie - nie tylko w przemyśle, ale też w sektorze nieruchomości.

Według UE, popyt ma wzrosnąć do około 10 milionów ton metrycznych rocznie do 2030 roku. Bosch prognozuje, że światowy rynek komponentów elektrolizerów zwiększy się w tym samym okresie do około 14 miliardów euro, a Europa odnotuje najwyższe tempo wzrostu.

Bosch zamierza zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat około trzech miliardów euro w technologie neutralne dla klimatu, takie jak elektryfikacja i wodór.

Stos - podstawowy element elektrolizera - opracowywany przez firmę Bosch

Podobnie jak w ogniwie paliwowym, kluczowym elementem elektrolizera jest stos, który składa się z kilkuset pojedynczych ogniw połączonych szeregowo.

W każdej z tych komórek energia elektryczna jest wykorzystywana do rozbijania wody na wodór i tlen. Jest to odwrotność tego, co dzieje się w ogniwie paliwowym, gdzie energia elektryczna jest wytwarzana przez połączenie wodoru i tlenu.

W obu przypadkach reakcję chemiczną ułatwia membrana do wymiany protonów (PEM). Bosch współpracuje z wieloma partnerami, aby opracować sposób połączenia stosu elektrolizera z jednostką sterującą, energoelektroniką i różnymi czujnikami w celu stworzenia „inteligentnego modułu”.

Zostań Green Hero marki Bosch i chroń klimat razem z Boschem! Skontaktuj się z przedstawicielem handlowym

Firma planuje dostarczać te inteligentne moduły producentom instalacji elektrolizy i dostawcom usług przemysłowych od 2025 roku, a projekty pilotażowe rozpoczną się już w przyszłym roku.

Bosch wprowadzi na rynek kilka kompaktowych modułów, które będzie można w łatwy sposób integrować. Można je będzie stosować w mniejszych jednostkach o mocy do 10 megawatów, jak i w elektrowniach lądowych i morskich o mocy gigawatów.

Moduły Bosch znajdą zastosowanie zarówno w nowych projektach, jak i w istniejących zakładach produkujących ekologiczny wodór. Aby zmaksymalizować wydajność produkcji wodoru i wydłużyć żywotność stosu, inteligentne moduły mają być połączone z chmurą Bosch.

Zastosowanie modułowej konstrukcji elektrolizerów ma uelastycznić konserwację: wszelkie zaplanowane prace będą wymagały wyłączenia tylko niektórych sekcji zakładu, a nie całego obiektu. Bosch pracuje również nad koncepcjami usług, które obejmą recykling komponentów, aby wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego.

Bosch chce osiągnąć korzyści z efektu skali - masowa produkcja firmy

W przeciwieństwie do wielu elementów elektrolizerów dostępnych obecnie na rynku, inteligentne moduły Bosch będą produkowane masowo. W związku z tym produkcja skorzysta z efektu skali.

Przy zwiększaniu produkcji wodoru rolę odgrywają dwa kluczowe czynniki: prędkość i koszt. W tym miejscu możemy wykorzystać nasze mocne strony, nasze doświadczenie w produkcji masowej i nasz know-how w dziedzinie motoryzacji - powiedział Heyn.

Bosch planuje jak najszybciej rozpocząć masową produkcję modułów w kilku europejskich lokalizacjach. Należą do nich Bamberg i Feuerbach (Niemcy), Tilburg (Holandia), Linz (Austria) i Czeskie Budziejowice (Czechy).

Działania na rzecz klimatu firmy Bosch - szybki rozwój produkcji wodoru w Europie
Celem firmy jest wykorzystanie technologii Bosch do wspierania szybkiego rozwoju produkcji wodoru w Europie

Bosch stwarza setki nowych miejsc pracy

Trwająca obecnie transformacja sektora motoryzacyjnego stanowi ogromne wyzwanie dla całej branży, a odpowiedzią Boscha jest wprowadzanie innowacji.

Firma korzysta z okazji do dalszej ochrony zatrudnienia włączając do sektora zajmującego się rozwiązaniami dla mobilności także działalność niemotoryzacyjną. W nadchodzących latach rozszerzenie działań o komponenty elektrolizerów zapewni pracę setkom pracowników

Robimy trzy rzeczy naraz. Wnosimy ważny wkład w ekologię, gospodarkę i społeczeństwo - powiedział Heyn.

Bosch pracuje nad ogniwami paliwowymi

Bosch mocno wierzy w wodór jako paliwo przyszłości, pracuje również nad stacjonarnymi i mobilnymi ogniwami paliwowymi. Jednym z planowanych zastosowań tych pierwszych są małe, lokalne elektrownie zaopatrujące miasta, centra danych, centra handlowe, parki biznesowe oraz punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Bosch planuje wykorzystać mobilne ogniwa paliwowe, aby ułatwić neutralny dla klimatu transport dóbr i towarów, w pierwszej kolejności w obszarze transportu ciężarowego.

Portfolio produktów związanych z pojazdami w tej dziedzinie obejmuje zarówno pojedyncze czujniki, jak i podstawowe komponenty, takie jak elektryczna sprężarka powietrza, stosy i kompletne moduły ogniw paliwowych. Produkcja ma ruszyć w tym roku.

 

Źródło i zdjęcia: Bosch