Jakie parametry powinna mieć pompa do szamba?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie parametry powinna mieć pompa do szamba?

Jakie cechy są ważne w przypadku pomp do szamba i czy można ich użyć również do odwodnień oraz przepompowywania deszczówki?

aktualizacja: 2020-05-29 08:46:46

Do przepompowywania ścieków używa się zwykle tzw. pomp zatapialnych. Umieszcza się je bezpośrednio w zbiorniku. Dzięki temu nie musimy się martwić wysokością ssania, czyli różnicą pomiędzy poziomem lustra pompowanej cieczy i pompą, tak jak ma to miejsce w przypadku pomp w zestawach hydroforowych (tzw. samozasysających). Za to musimy zwrócić baczną uwagę na wysokość podnoszenia oraz wydajność. Zawsze te dwie wartości trzeba rozpatrywać łącznie. Nie patrzeć zaś tylko na ich wartości maksymalne! Bo największa wydajność (przepływ) osiągana jest tylko przy bliskiej zeru wysokości podnoszenia. I odwrotnie – jeżeli pompa będzie musiała zapewnić wysokie ciśnienie, to wydajność (przepływ) bardzo spadnie. Dlatego właśnie w dokumentacji pomp znajdziemy wykresy pokazujące zależność pomiędzy wysokością podnoszenia i przepływem.

Przy czym wysokość podnoszenia, chociaż podawana w metrach, tak naprawdę jest tradycyjnym, umownym określeniem ciśnienia pompowanej cieczy, jaka jest w stanie dać pompa. Odpowiednio wysokie ciśnienie jest zaś potrzebne nie tylko żeby wypchnąć pompowany płyn ku górze, ale również przetłoczyć go przez poziomo ułożoną rurę lub wąż, zwężenia czy kolanka. To bardzo ważne, jeżeli musimy przetłoczyć taka pompą wodę lub ścieki na większą odległość. W dużym przybliżeniu można przyjąć, że 10 m odcinka poziomego odpowiada 1 m wysokości podnoszenia. Przy czym rura (wąż) o małej średnicy będzie powodował większą stratę ciśnienia (większe opory przepływu).

Pompy do szamba Kraken
Pompy do szamba Kraken (fot. Dambat)

Z tych względów pierwsze co musimy ustalić to skąd, na jaką wysokość i jaką odległość w poziomie będziemy przepompowywać ścieki lub wodę. Następnie, jaka wydajność będzie dla nas satysfakcjonująca. Dopiero wówczas ma sens sprawdzanie danych poszczególnych modeli w katalogu czy na stronach internetowych producenta. Nie ma przy tym najmniejszego sensu kupowanie modelu o przepływie i ciśnieniu 2-3 razy większym od rzeczywiście potrzebnego.

Wykresy pokazujące wysokość podnoszenia i wydajność pomp do szamba IBO z serii ZWQ.
Wykresy pokazujące wysokość podnoszenia i wydajność pomp do szamba IBO z serii ZWQ. Wybierzmy dostosowany do faktycznych potrzeb, z pewnym marginesem bezpieczeństwa, ale z umiarem (fot. Dambat)

Ma się rozumieć, że nie są to jedyne istotne cechy. Jeżeli mają być pompowane ścieki surowe lub rozłożone tylko w niewielkim stopniu, powinniśmy raczej wybrać pompę wyposażoną w rozdrabniacz. Inaczej pompa po prostu nie będzie w stanie przetłoczyć większych zanieczyszczeń. Mogą to być np. pompy z serii IBO WQ Professional albo IBO Kraken. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia z rozdrabniaczem są wyraźnie cięższe niż standardowe pompy do szamba. Nawet najmniejsza pompa WQ 750 Professional waży 26 kg. A jeżeli zamierzamy często przenosić pompę masa nabiera znaczenia. Tym bardziej nie warto przesadzać, kupując pompę o niepotrzebnie zawyżonej mocy, bo będzie jeszcze cięższa.

 

Rozdrabniacze pomp serii IBO Kraken (fot. Dambat)

Jeżeli zaś chodzi o wykorzystanie pomp do szamba również do odwodnień i ewentualnego pompowania deszczówki, to podstawową kwestią jest to czy przepompowywana woda zawiera zanieczyszczenia, a w szczególności piasek. Pompy przeznaczone do szamba bez trudu poradzą sobie z wypompowaniem wody np. ze zbiornika na deszczówkę, czy z zalanego pomieszczenia. Jednak nie powinno używać się ich do pompowania wody zawierającej piasek i szlam. A taka może zbierać się chociażby w studzienkach rewizyjnych drenażu opaskowego wokół budynku. Do tego rodzaju odwodnień czy wypompowywania wody z wykopów powinno się użyć tzw. pomp szlamowych, np. z serii IBO KBFU. Tym bardziej, że te o mniejszej mocy mają bardzo przystępną cenę.

Pompy szlamowe IBO KBFU mogą przepompowywać także wodę zanieczyszczoną piaskiem, np. ze studzienek drenażowych i wykopów
Pompy szlamowe IBO KBFU mogą przepompowywać także wodę zanieczyszczoną piaskiem, np. ze studzienek drenażowych i wykopów (fot. Dambat)
Działanie i budowa pompy do szamba Kraken 1800
Możliwe zastosowania i budowa pompy do szamba ZWQ

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje