Jak opróżnić zablokowaną pompę w instalacji kanalizacyjnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak opróżnić zablokowaną pompę w instalacji kanalizacyjnej?

Mam dość nietypową instalację kanalizacyjną, gdyż część ścieków odprowadzana jest przez pompę sanitarną umieszczoną w piwnicy. Zbiera ona ścieki z dobudowanej łazienki i, niestety, czasem się zapycha. Problemem jest opróżnianie zablokowanej pompy, gdyż ścieki stoją również w rurze doprowadzającej o długości ok. 2 m. Jak uniknąć w takiej sytuacji rozbierania instalacji i zalania piwnicy ściekami?

aktualizacja: 2018-11-13 13:04:14

Odpowiedź eksperta: Opisany układ odprowadzenia ścieków odbiega od typowego miejsca instalowania takich pomp rozdrabniających (montowane są bezpośrednio do miski ustępowej). co pozwala na bieżąca kontrolę jej funkcjonowania (obserwacja odpływu, odgłos pracy pompy). W przypadku umieszczenia jej poza pomieszczeniem sanitarnym i przy braku kontroli słuchowej, w razie awarii ścieki gromadzą się w rurze odpływowej na odcinku misa - pompa i rzeczywiście niezwykle kłopotliwe będzie opróżnienie instalacji z fekalii.

Jeżeli zbiornik pompy ma niewykorzystane podłączenia do innych przyborów sanitarnych, można je wykorzystać do opróżnienia instalacji z zalegających fekalii. Po zdjęciu zaślepki w otworze przyłączeniowym osadza się rurę o dobranej średnicy, połączoną z możliwie dużym zaworem kulowym. Do połączeń należy użyć rury wodociągowej PE, którą dzięki złączkom zaciskowym łatwo zmontować z zaworem. W przypadku konieczności opróżnienia instalacji, ścieki spuszczane są do podstawionego wiadra, a zbiornik można przepłukać, co niekiedy wystarczy do uruchomienia pompy. Dostawione elementy trzeba zamocować np. do ściany, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło rozszczelnienie połączeń, zwłaszcza tych przy zbiorniku.

Warto też zapewnić bieżącą kontrolę funkcjonowania instalacji, co jednak nie będzie łatwe. Samo sygnalizowanie załączenia pompy nie świadczy o jej uruchomieniu. Miarodajne będzie jedynie powiadomienie o spowodowaniu przepływu. Najprostszym rozwiązanie jest wykorzystanie drgań lub odgłosu pracy pompy, przekazanych przewodowo do sygnalizatora optycznego lub dźwiękowego w łazience.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Pompa sanitarna o mocy 600 W z rozdrabniaczem i wbudowanym klapowym zaworem zwrotnym. Maksymalna wysokość podnoszenia to 6,5 m. (fot. Fala)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny