Jak opróżnić zablokowaną pompę w instalacji kanalizacyjnej?

Jak opróżnić zablokowaną pompę w instalacji kanalizacyjnej?

Mam dość nietypową instalację kanalizacyjną, gdyż część ścieków odprowadzana jest przez pompę sanitarną umieszczoną w piwnicy. Zbiera ona ścieki z dobudowanej łazienki i, niestety, czasem się zapycha. Problemem jest opróżnianie zablokowanej pompy, gdyż ścieki stoją również w rurze doprowadzającej o długości ok. 2 m. Jak uniknąć w takiej sytuacji rozbierania instalacji i zalania piwnicy ściekami?

Odpowiedź eksperta: Opisany układ odprowadzenia ścieków odbiega od typowego miejsca instalowania takich pomp rozdrabniających (montowane są bezpośrednio do miski ustępowej). co pozwala na bieżąca kontrolę jej funkcjonowania (obserwacja odpływu, odgłos pracy pompy). W przypadku umieszczenia jej poza pomieszczeniem sanitarnym i przy braku kontroli słuchowej, w razie awarii ścieki gromadzą się w rurze odpływowej na odcinku misa - pompa i rzeczywiście niezwykle kłopotliwe będzie opróżnienie instalacji z fekalii.

Jeżeli zbiornik pompy ma niewykorzystane podłączenia do innych przyborów sanitarnych, można je wykorzystać do opróżnienia instalacji z zalegających fekalii. Po zdjęciu zaślepki w otworze przyłączeniowym osadza się rurę o dobranej średnicy, połączoną z możliwie dużym zaworem kulowym. Do połączeń należy użyć rury wodociągowej PE, którą dzięki złączkom zaciskowym łatwo zmontować z zaworem. W przypadku konieczności opróżnienia instalacji, ścieki spuszczane są do podstawionego wiadra, a zbiornik można przepłukać, co niekiedy wystarczy do uruchomienia pompy. Dostawione elementy trzeba zamocować np. do ściany, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło rozszczelnienie połączeń, zwłaszcza tych przy zbiorniku.

Warto też zapewnić bieżącą kontrolę funkcjonowania instalacji, co jednak nie będzie łatwe. Samo sygnalizowanie załączenia pompy nie świadczy o jej uruchomieniu. Miarodajne będzie jedynie powiadomienie o spowodowaniu przepływu. Najprostszym rozwiązanie jest wykorzystanie drgań lub odgłosu pracy pompy, przekazanych przewodowo do sygnalizatora optycznego lub dźwiękowego w łazience.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Pompa sanitarna o mocy 600 W z rozdrabniaczem i wbudowanym klapowym zaworem zwrotnym. Maksymalna wysokość podnoszenia to 6,5 m. (fot. Fala)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz