Odpowiedź eksperta: Opisany układ odprowadzenia ścieków odbiega od typowego miejsca instalowania takich pomp rozdrabniających (montowane są bezpośrednio do miski ustępowej). co pozwala na bieżąca kontrolę jej funkcjonowania (obserwacja odpływu, odgłos pracy pompy). W przypadku umieszczenia jej poza pomieszczeniem sanitarnym i przy braku kontroli słuchowej, w razie awarii ścieki gromadzą się w rurze odpływowej na odcinku misa - pompa i rzeczywiście niezwykle kłopotliwe będzie opróżnienie instalacji z fekalii.
Jeżeli zbiornik pompy ma niewykorzystane podłączenia do innych przyborów sanitarnych, można je wykorzystać do opróżnienia instalacji z zalegających fekalii. Po zdjęciu zaślepki w otworze przyłączeniowym osadza się rurę o dobranej średnicy, połączoną z możliwie dużym zaworem kulowym. Do połączeń należy użyć rury wodociągowej PE, którą dzięki złączkom zaciskowym łatwo zmontować z zaworem. W przypadku konieczności opróżnienia instalacji, ścieki spuszczane są do podstawionego wiadra, a zbiornik można przepłukać, co niekiedy wystarczy do uruchomienia pompy. Dostawione elementy trzeba zamocować np. do ściany, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło rozszczelnienie połączeń, zwłaszcza tych przy zbiorniku.
Warto też zapewnić bieżącą kontrolę funkcjonowania instalacji, co jednak nie będzie łatwe. Samo sygnalizowanie załączenia pompy nie świadczy o jej uruchomieniu. Miarodajne będzie jedynie powiadomienie o spowodowaniu przepływu. Najprostszym rozwiązanie jest wykorzystanie drgań lub odgłosu pracy pompy, przekazanych przewodowo do sygnalizatora optycznego lub dźwiękowego w łazience.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Pompa sanitarna o mocy 600 W z rozdrabniaczem i wbudowanym klapowym zaworem zwrotnym. Maksymalna wysokość podnoszenia to 6,5 m. (fot. Fala)